O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-07-2023

Autor: Świat Rolnika

Konferencja Forum dla Wsi za nami! Trzy Filary Bezpieczeństwa gwarantem suwerenności Polski

Trzy Filary Bezpieczeństwa

W trakcie konferencji Forum dla wsi eksperci i przedstawiciele rządu podczas konferencji dyskutowali o Trzech Filarach Bezpieczeństwa. 

Prelegenci zgodnie podkreślali, że dbanie o bezpieczeństwo militarne, energetyczne i żywnościowe to gwarancja suwerenności naszej ojczyzny. Wydarzenie współorganizowane przez Instytut Gospodarki Rolnej odbyło się w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Trzy Filary Bezpieczeństwa gwarantem suwerenności?

Niedawna agresja Rosji na Ukrainę wyraźnie ukazała, że aktualnie najważniejszym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa.

Na otwarcie konferencji Forum dla Wsi, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, podkreślił istotę łacińskiego przysłowia "Si vis pacem, para bellum" – "Jeżeli pragniesz pokoju, przygotuj się do wojny". Wskazał na konieczność pozostawania w stałej gotowości i porzucenia naiwności, że ktoś inny nas obroni.

Wszyscy prelegenci w trakcie konferencji omawiali trzy filary bezpieczeństwa Polski: militarny, energetyczny i żywnościowy. 

Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, poruszył kwestie bezpieczeństwa militarnego, zwracając uwagę na działania podejmowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w celu wzmocnienia Wojska Polskiego.

“Jeśli będziemy kontynuować – w co głęboko wierzę – dalsze wzmocnienie Wojska Polskiego będzie miało miejsce, a wraz z nim wzrośnie bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Jednak jeśli zaniechamy tych działań, to przyszłość zapowiada się niepewnie” – wyjaśnił.

“Przy tym wszystkim, co się dzieje w Europie, Polska nie może być rozbrojona” – dodał w trakcie wystąpienia. 

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, Szczepan Wójcik w trakcie wystąpienia podkreślał, że bezpieczeństwo państwa to także produkcja żywności. Zaznaczył, że priorytetem w obecnych czasach staje się wspieranie rolników i ich ochrona przed ideologicznymi działaniami Unii Europejskiej

“Wszyscy rolnicy w Europie mówią jedno – mamy dosyć polityki zmierzającej do osłabienia produkcji rolnej w naszym kraju. Mamy dosyć niekompetentnego kierownictwa pana Timmermansa i pani von der Leyen. Nie będziemy bezpieczni bez silnej i dobrze wyszkolonej armii. Nie będziemy bezpieczni, gdy będziemy zależni energetycznie od jednego czy dwóch kierunków. Nie znajdziemy też bezpieczeństwa w sytuacji, w której wieś zacznie wymierać i zamieniać się w ośrodek wczasowy wypierając produkcję rolną” – wyjaśnił Szczepan Wójcik.

Do kwestii bezpieczeństwa żywnościowego odniósł się podczas konferencji także minister rolnictwa Robert Telus.

“Jesteśmy krytykowani jako rząd Prawa i Sprawiedliwości za pomoc rolnikom, że ta pomoc jest daleka, że wydajemy pieniądze z polskich podatków. Tak, wydajemy pieniądze z polskich podatków. My sobie z tego zdajemy sprawę, ale to jest właśnie dbanie o bezpieczeństwo, o bezpieczeństwo żywności” – podkreślił minister Robert Telus.

Szef rolniczej „Solidarności”, Tomasz Obszański w trakcie wystąpienia podkreślił potrzebę ochrony polskich rolników.

Na potrzebę zwiększania potencjału gospodarczego wskazywał z kolei prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, Jarosław Malczewski.

Trzeci filar bezpieczeństwa państwa to budowanie niezależności energetycznej. Mówił o niej minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

“Przez wiele dziesięcioleci Polacy żyli w strachu przed zakręceniem kurka z gazem. Dzisiaj ten strach już nam nie towarzyszy. Dzisiaj nie musimy się tego obawiać. W ciągu niewielu lat udało się nam tę fatalną tendencję obrócić. Udało się nam zapewnić dzisiaj Polsce bezpieczeństwo surowcowe, bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych. Udało się nam ocalić polskie górnictwo, co jest również podstawą naszego bezpieczeństwa – wyjaśnił.

Występujący podczas konferencji Prezes Grupy Orlen, Daniel Obajtek w mocnych słowach zaznaczył, że inwestycje zmierzające do budowy niezależności energetycznej muszą być kontynuowane

“Bez zdrowej energetyki, bez inwestycji energetycznych, bez możliwości rozwoju – nie będziemy mieć bezpieczeństwa energetycznego. Nie będziemy mieć nowych miejsc pracy. Nasza gospodarka będzie uzależniona od innych gospodarek. Nie będziemy po prostu konkurencyjni” – zaznaczył Daniel Obajtek.

Prelegenci zgodnie podkreślali, że dbanie o bezpieczeństwo militarne, energetyczne i żywnościowe to gwarancja suwerenności naszej ojczyzny. Takie stanowisko bardzo mocno wybrzmiało również w czasie panelu dyskusyjnego.

Zobacz także: Trzy Filary Bezpieczeństwa tematem konferencji #ForumdlaWsi

swiatrolnika.info 2023