Talk icon

Informacje

06-07-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Konfederacja: UE uderza w polską wieś chcąc zakazu chowu klatkowego

Konfederacja

Chcąc zakazu chowu klatkowego, Unia Europejska uderza w polską wieś. Przyjdzie konkurencja z Niemiec, czy z Ukrainy i zagarnie nasze rynki eksportowe oraz nasz rynek wewnętrzny – uważają przedstawiciele ugrupowania Konfederacja oraz Sztabu Kryzysowego Rolników.

Konfederacja protestuje

W środę Komisja Europejska postanowiła pozytywnie odpowiedzieć na europejską inicjatywę obywatelską "End the Cage Age" (Zakończmy epokę klatek) i zapowiedziała przygotowanie do 2023 r. wniosku ustawodawczego w sprawie zakazu stosowania klatek w odniesieniu do różnych zwierząt gospodarskich (m.in. kur, macior, cieląt, królików, kaczek, gęsi oraz przepiórek). Miałoby to nastąpić w 2027 roku. Zgodę na egzekwowanie przepisów będą musiały wyrazić PE oraz rządu 27 krajów UE.

Przeciwko tym planom zaprotestowali w poniedziałek posłowie Konfederacji Robert Winnicki, Michał Urbaniak i Dobromir Sośnierz oraz szef Sztabu Kryzysowego Rolników Sławomir Izdebski, reprezentujący Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników Indywidualnych.

Konfederacja: to wypchnięcie polskiego rolnictwa z rynku

Podczas konferencji prasowej przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, Urbaniak podkreślił, że po wprowadzeniu takiego zakazu, polscy rolnicy stracą środki, które zainwestowali w chów klatkowy i będą musieli wydać kolejne na hodowlę "droższą". Jak ocenił to "spowoduje wypchnięcie polskiego rolnictwa z rynku i wpuszczenie produktów z zagranicy, także spoza krajów UE, gdzie często nie przestrzega się żadnych norm".konfederacja rolnicy 67800

Winnicki zwrócił uwagę, że w przeciwieństwie np. do Niemiec, w Polsce większość jaj pochodzi od kur z chowu klatkowego. W tym kontekście ocenił, że w całej operacji chodzi o to, żeby w Polsce "zniszczyć drobiarstwo, gdzie jesteśmy potęgą na skalę światową". "Przyjdzie konkurencja z Niemiec, z Ukrainy, zagarnie nasze rynki eksportowe, ale zagarnie również nasz rynek wewnętrzny" – zaznaczył prezes Ruchu Narodowego.

"Jeśli mamy wypuścić świnie z klatek, to ja proponuję, żebyśmy wsadzili na to miejsce polityków, którzy za tym głosowali, i zobaczyli, czy ktoś zauważy różnicę" – powiedział Dobromir Sośnierz.

Czytaj także: Konfederacja protestowała w obronie polskiego rolnictwa!

Rolnicy muszą się zjednoczyć

Izdebski zaapelował do rolników i reprezentujących ich działaczy "o pełne zjednoczenie" w proteście przeciwko planom KE. "To jest barbarzyństwo ekonomiczne, jeśli się likwiduje i zabija kurę znosząca złote jajka, właśnie takie jak chów klatkowy, jak chów zwierząt futerkowych, trzody chlewnej, czy innych" – mówił Izdebski.

swiatrolnika.info 2023