Talk icon

Informacje

01-09-2022

Autor: Świat Rolnika

Koncern nawozów Achema wstrzymuje pracę przez wysokie ceny gazu

Koncern

Litewski koncern Achema, największy producent nawozów azotowych w krajach bałtyckich, czasowo zawiesił działalność z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu ziemnego.

Dyrektor Achemy Ramunas Miliauskas oświadczył, że „w obecnej sytuacji rynkowej większość zachodnich producentów nawozów jest zmuszona zamknąć swoje fabryki i Achema nie stanowi wyjątku”. Przedsiębiorstwo, wstępnie, ma być zamknięte do grudnia.

Litewski koncern nawozów azotowych wstrzymuje produkcję

„Rekordowo wysokie ceny gazu ziemnego wpływają bezpośrednio na koszty produkcji i ceny naszych nawozów, które stały się niekonkurencyjne w porównaniu z produkcją wytwórców z USA i Rosji" – powiedział dyrektor generalny Achemy Ramunas Miliauskas, cytowany w komunikacie koncernu.

Dyrektor dodał, że „w obecnej sytuacji rynkowej większość zachodnich producentów nawozów jest zmuszona zamknąć swoje fabryki i koncern Achema nie stanowi wyjątku”.

Zdaniem Andriusa Romanovskisa, przewodniczącego Konfederacji Biznesowej Litwy, zamknięcie Achemy pokazuje, że biznes nie może przetrwać sam w wojnie energetycznej i że rząd kraju musi przyczynić się do rozwiązania problemów.

"To bardzo zła wiadomość, że tak ważna, strategiczna firma w kraju zawiesza swoją działalność, to pokazuje, że (...) nawet firmy tej wielkości nie są w stanie sprostać wyzwaniom, związanym z rosnącymi kosztami surowców energetycznych” – oświadczył Romanowski w rozmowie z agencją BNS.

Achema zatrudnia 1250 osób. W wyniku wstrzymania pracy zakładu 5 proc. pracowników zostanie zwolnionych, część pozostanie w domach z wynagrodzeniem w wysokości 40 proc. pełnej wypłaty, a część zajmie się remontami instalacji fabryki.

Koncern

Czytaj też: Kowalczyk zapowiada projekty dot. wznowienia produkcji nawozów

PAP/fot. wikimedia alchema.lt, Matasg

swiatrolnika.info 2023