O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Kompostowanie obornika – przebieg i zalety kompostowania

Kompostowanie obornika

Obornik to świetny nawóz, który poprawia strukturę gleby. Jednak kompostowanie obornika może znacząco podnieść jego jakość. 

Najważniejszą zaletą nawozów naturalnych jest ich korzystny wpływ na żyzność uprawianej gleby i warunki rozwoju roślin. Nawozy naturalne są stosunkowo tanie. Zawierają wszystkie korzystne dla roślin, a potem dla konsumentów mikro i makroelementy. A dodatkowo wnoszą materię organiczną do gleby.

Kompostowanie obornika – jak wygląda proces?

Kompostowanie obornika jest to proces jego rozkładu, który przeprowadzają  mikroorganizmy przy dostępie tlenu. Odbywa się to poprzez nagrzewanie nawozu nawet do ponad 75°C. Proces kompostowania odbywa się dzięki napowietrzeniu. Napowietrzenie powoduje bowiem powstanie porowatej struktury, nagrzewanie się obornika, odparowanie nadmiaru wody, pasteryzację nawozu i uzyskanie kompostu o bardzo dużej wartości nawozowej (dawka 15 ton kompostu odpowiada 30-35 tonom zwykłego obornika). Biorąc pod uwagę nawozowy i ekonomiczny punkt widzenia, o wiele bardziej opłaca się kompostować obornik, niż stosować go w postaci nieprzerobionej.

Osoby fizyczne, które przeprowadzają kompostowanie na potrzeby własne, nie muszą posiadać do tego specjalnych instalacji lub urządzeń jak np. płyty obornikowej. Jeśli chodzi o produkcję kompostu na sprzedaż również nie jest konieczne jej prowadzenie wyłącznie na płycie obornikowej, ponieważ podczas procesu przy osiąganej temperaturze odparowuje część wody, nie występują wtedy odcieki do gruntu. 

Kompostowanie obornika

Zalety kompostowania 

Kompost poprawia strukturę gleby i ulepsza jej stosunek powietrzno-wodny. Na glebach ciężkich działa rozluźniająco, natomiast na lekkich – zatrzymuje wodę w glebie. Jest kompletnym i wieloskładnikowym nawozem, który w swoim składzie zawiera wszystkie niezbędne do życia roślin mikro i makroelementy. Nawożenie kompostowe dostarcza do gleby również jej najcenniejszy składnik – próchnicę oraz pożyteczne mikroorganizmy, które wpływają korzystnie na kondycję korzeni, co w efekcie w znacznym stopniu poprawia zdrowotność roślin.

Kompostowanie umożliwia efektywniejsze gospodarowanie substancją organiczną w gospodarstwie. Nawóz produkuje się z odpadów, pochodzących zarówno z produkcji zwierzęcej jak i roślinnej. Nawóz, w którym procesy humifikacji zostały zakończone, stygnie i zaczyna nabierać cech próchnicy z dobrej ziemi ogrodniczej. Dlatego też, zamiast tracić odpady lub nieprawidłowo je wykorzystywać, warto wyprodukować z nich pełnowartościowy nawóz. Należy pamiętać, że jest to podstawowy nawóz, którego używa się w ekologicznych gospodarstwach.

Czytaj też: Techniki kompostowania – jak odpowiednio dobrać je do naszych potrzeb?

cdr.gov.pl/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023