O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-06-2022

Autor: Michał Rybka

Komonica zwyczajna – niedroga roślina o wielu zastosowaniach

komonica zwyczajna

Komonica zwyczajna to pospolita roślina występująca na terenie całej Polski. Jest bardzo łatwo dostępna a jaj nasiona można nabyć w niskiej cenie.

Komonica jest tak powszechna w Polsce jak np. np. mak nagołodygowy czy też lipa drobnolistna. Przez niską cenę nasion komonicy jej uprawa stała się jeszcze bardziej popularna. Dowiedz się, jakie właściwości ma ta roślina

Komonica z powodzeniem rośnie na wielu kontynentach

Komonica zwyczajna (Lotus corniculatus), znana jest również jako komonica pospolita i komonica różkowa. To bylina i zalicza się ją do rodziny bobowatych. Rośliny wywodzące się z rodziny bobowatych to w dużej mierze rośliny zielne. Występują w klimacie umiarkowanym.

Komonice najczęściej spotyka się w ekosystemach europejskich, azjatyckich, a także północnoafrykańskich. Z biegiem czasu rośliny te zaczęły zdobywać nowe terytoria w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii. Sprawdź również zastosowania tymotki łąkowej.

komonica zwyczajna

Komonica zwyczajna posiada głęboki system korzeniowy

Opisywana roślina charakteryzuje się płożącą, rozesłaną lub podnoszącą się łodygą, która dorasta do ok. 10-40 cm długości. Wewnątrz łodyga może być pełna lub posiadać cieniutki kanalik. Z kolei jej system korzeniowy jest palowy, rozgałęziony i mogący sięgnąć do nawet 1,5 m  głębokości.

Owocem komonicy to strąk mogący osiągnąć swoją długość do 3 cm. W trakcie dojrzewanie skręca się on w “śrubę”. To z kolei wywołuje samoistne rozsianie się nasion. Natomiast kwiaty komonicy wyrastają na długich szypułkach i zbierają się po 3-8 w baldachach. Motylkowe kwiaty mają żółtą barwę, a po swoim zasuszeniu zmieniają swój kolor na zielonkawy.

Komonica zwyczajna posiada wiele świetnych właściwości

Komonica ma wiele zastosowań ale bezprecedensowo sprawdza się jako roślina pastewna. Zatem będzie idealnie nadawać się na paszę zieloną oraz susz. Jest ona jedną z roślin, które znajdują się w Rejestrze roślin uprawnych Unii Europejskiej. Posiada w sobie duże ilości białka, wapnia oraz magnezu. Cechuje ją również wysoka odporność na mrozy, udeptywanie oraz przygryzanie.

Oprócz tego, że komonica świetne nadaje się na paszę, to jej właściwości działają również leczniczo. Działa ona przeciwzapalnie, moczopędnie, rozkurczowo na mięśnie gładkie oraz uspokajająco. Składniki zawarte w niej zawarte wspomagają siatkówkę i naczyniówkę ludzkiego oka. 

Czytaj także: Lucerna – obowiązkowa roślina domowego gospodarstwa

źródła: wikipedia, fajnyogrod.pl/ fot. wikipedia

swiatrolnika.info 2023