Talk icon

Informacje

08-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Kolejne wahania na rynku. Notowania zbóż poszybowały mocno w górę

notowania zbóż

Notowania zbóż i rzepaku mocno rosły w poniedziałek. Na wartości stracił tylko kontrakt na starą unijną kukurydzę.

Konflikt na Ukrainie odbija swoje piętno w notowaniach zbóż. W poniedziałek na giełdach w Paryżu, Kanadzie i Chicago mieliśmy do czynienia ze sporymi wzrostami. Jedynie kontrakt na starą unijną kukurydzę stracił na wartości. Spore wzrosty zanotował za to rzepak, szczególnie na giełdzie w Paryżu.

Notowania zbóż na giełdach

Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku wykazało spore notowania zbóż. Na giełdzie w Paryżu kontrakt na rzepak (sierpień 22) wyniósł 804,50 eur/t. Jest to zmiana o 3,70 %. Jeśli chodzi o rzepak na giełdzie w Winnipeg (Kanada), to tutaj ukształtowała się cena 1042,60 cad/t. Kontrakt na pszenicę na giełdzie w Paryżu wyniósł 397,50 eur/t. Kontrakt na pszenicę SRW na giełdzie w Chicago wyniósł 10,93 usd/buszel.

Notowania zbóż w poniedziałek zanotowały nie tylko wzrosty. Na wartości stracił tylko kontrakt na starą unijną kukurydzę. Na giełdzie w Paryży nastąpił spadek o 3,21 % (kukurydza 317 eur/t). Spadek zanotował także kontrakt na śrutę sojową i olej sojowy na giełdzie w Chciago (-0,20% i -0,81%).

notowania zbóż giełda

Wojna na Ukrainie odbija swoje piętno na rynku zbóż

Notowania zbóż silnie wzrosły przez trawającą wojnę na Ukrainie. Rozmowy na temat odblokowania portu w Odessie będą kontynuowane, to jednak Ukraina nie godzi się na rozminowanie wspomnianego portu z obawy na ułatwienie desantu siłom rosyjskim. Do zagwarantowania bezpieczeństwa musiałyby się włączyć wojska międzynarodowe, na co trudno będzie się zgodzić Moskwie.

Przypominamy, że notowania na giełdzie w Paryżu 30 maja spadły.  Cena kukurydzy z kontraktem na czerwiec wynosiła 351,25 dolarów, co było spadkiem o 0,28 proc. Kukurydza z kontraktem na listopad była o 25 centów droższa. Pszenica z kontraktem na wrzesień 2022 roku kosztowała 406 dolarów. Według światowych mediów, był to efekt działań dyplomatycznych Turcji, która chce pomóc w transporcie zboża. 

Czytaj też: Ceny zbóż na giełdzie w Paryżu spadają. Czy Turcja pomoże w eksporcie?

ewgt.com.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022