O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Kolejne dwa ogniska ASF. Wirus zaatakował w świętokrzyskim

ASF.

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet - PIB Puławy, Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 120-121 ogniska ASF u świń w 2021 r.

W gospodarstwach, w których wykryto ogniska wirusa, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Dwa ogniska ASF w świętokrzyskim

Ognisko ASF nr 2021/120 (ognisko pierwotne) wyznaczono 20 listopada  2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 34 świnie (4 lochy, 17 prosiąt, 13 tuczników), położonym w miejscowości Drugnia Rządowa, w gminie Pierzchnica, powiat kielecki, województwo świętokrzyskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

Ognisko nr 2021/121 (ognisko pierwotne) wyznaczono 22 listopada  2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 135 świń (11 loch, 23 prosiąt, 72 tuczników, 28 warchlaków, 1 knur), położonym w miejscowości Nowy Dwór, w gminie Krasocin, powiat włoszczowski, województwo świętokrzyskie. Gospodarstwo położone jest poza obszarami objętymi ograniczeniami wymienionymi w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

Płot przeciw ASF

Na granicy województw świętokrzyskiego i podkarpackiego ASF powstanie ogrodzenie, które ma chronić przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Płot będzie miał około 13 km długości. W ubiegłym roku podobna bariera powstała na północy regionu. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz poinformował w piątek, że decyzja ws. budowy płotu zapadła podczas wojewódzkiego zespoły zarządzania kryzysowego.

Tym razem linia obrony to około 80 kilometrów na pograniczu woj. świętokrzyskiego i Podkarpacia. Fragment zamierzamy wygrodzić, a na części rozważamy zastosowanie śladu chemicznego odstraszającego dziki.

– powiedział wojewoda.

W ubiegłym roku podobne ogrodzenie powstało na północy woj. świętokrzyskiego. Mierzący ok. 35 kilometrów płot wybudowano w Puszczy Iłżeckiej, między lasami na północ od Starachowic aż do Bałtowa.

Cały czas prowadzone są badania kontrolne w obszarach ochronnych na wschodzie i północy woj. świętokrzyskiego. Wszystkie odstrzelone lub padłe tam dziki podlegają obowiązkowemu badaniu na ASF. Prowadzony jest także odstrzał sanitarny. W tym roku myśliwi odstrzelili w regionie ponad 2700 dzików.

Czytaj też: Audyt Komisji Europejskiej w sprawie wdrażania środków zwalczania ASF

wetgiw.gov.pl/fot.AR/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023