Talk icon

Informacje

01-01-2021

Autor: Alicja Ostrowska

Kolczyki dla zwierząt, a System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ)

Kolczyki dla zwierząt

Kolczyki dla zwierząt stosuje się w celu zapewnienia przejrzystości informacji dotyczących pochodzenia danego zwierzęcia i jego historii od dnia oraz miejsca urodzenia.

Kolczyki dla zwierząt – w jakim celu się je zakłada?

Kolczyki dla zwierząt mają służyć przede wszystkim następującym celom: śledzeniu przemieszczania się zwierząt, co wspomaga zwalczanie chorób zakaźnych wśród zwierząt, zapewnieniu bezpieczeństwa żywności i możliwości identyfikacji mięsa, oraz umożliwieniu dostępu zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego do rynków Unii Europejskiej. IRZ składa się ze znaków identyfikacyjnych zwierząt: tatuażu lub kolczyków, komputerowej bazy prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dokumentów identyfikacyjnych zwierzęcia tj. paszportu (dla bydła) oraz księgi rejestracji stada, którą prowadzi hodowca zwierząt w swoim gospodarstwie.

Czytaj także: Alkohol dla świń? Pomysł japońskich naukowców działa!

Jak uzyskać kolczyki dla zwierząt?

kolczyki dla zwierzat krowa 2Hodowca w celu uzyskania kolczyków dla zwierząt powinien wypełnić formularz odpowiednio dla danego gatunku zwierząt – bydła, owiec i kóz lub dla świń. We wniosku należy wskazać numer dostawcy kolczyków z listy dostawców, od którego chce je zakupić i zobowiązuję się do wniesienia stosownej opłaty oraz odbioru towaru zgodnie z warunkami, które określił dostawca. W przypadku owiec, bydła i kóz do zamówienia należy dołączyć również wykaz numerów identyfikacyjnych zwierząt, który przyznawany jest przez system informatyczny. Ważne jest to, że hodowca może zamówić kolczyki dla zwierząt u danego dostawcy bez pośrednictwa Biura Powiatowego Agencji. Istnieje również możliwość złożenia zbiorczego zamówienia na kolczyki u dostawcy przez kilku posiadaczy zwierząt jednocześnie, co znacznie obniża koszty związane z wysyłką, a niekiedy nawet umożliwia negocjację ceny produktu.

Kolczyki dla zwierząt, a ich utrata lub uszkodzenie

W sytuacji, w której kolczyki dla zwierząt zostaną uszkodzone lub zgubione hodowca powinien złożyć w Agencji wniosek o zamówienie duplikatów kolczyków, a następnie wybrać odpowiedniego dostawcę z listy, do którego zostanie przesłane zamówienie. Duplikaty kolczyków zamawia się wyłącznie za pośrednictwem Biur Powiatowych Agencji. Należy pamiętać, ze rejestracja i znakowanie bydła, owiec i kóz jest obowiązkowe, a wnioski powinno się złożyć nie później niż w ciągu 7 dni od urodzenia zwierzęcia.

arimr.gov.pl

swiatrolnika.info 2022