O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-06-2023

Autor: Świat Rolnika

Kiedy zacząć restrukturyzację zadłużenia?

Restrukturyzacja zadłużenia

Restrukturyzacja zadłużenia jest rozwiązaniem, które staje się coraz bardziej popularne wśród polskich przedsiębiorców.

Jest to doskonała metoda na uchronienie firmy przed upadłością, a także na odzyskanie płynności finansowej. Sprawdź, kiedy zacząć restrukturyzację. Okazuje się, że nie warto czekać zbyt długo!

Restrukturyzacja zadłużenia to sposób na odzyskanie płynności finansowej

Restrukturyzacja zadłużenia jest dobrym sposobem na uniknięcie upadłości firmy – a tej należy unikać. Jest to bowiem rozwiązanie ostateczne, które niesie ze sobą wiele konsekwencji. Obecnie restrukturyzacja jest rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Pozwala ona na przywrócenie firmie płynności finansowej oraz na uzyskanie korzystnych (i realnych do spełnienia) warunków spłaty zobowiązań.

Zgodnie z prawem, restrukturyzację można przeprowadzić zarówno z udziałem licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego i sądu, jak i bez ich udziału. I choć restrukturyzacja pozasądowa jest tańsza, nie zawsze jest ona równie skuteczna. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji – w związku z tym przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z dobrym doradcą.

Kiedy zacząć restrukturyzację?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – im szybciej, tym lepiej. Nie warto czekać zbyt długo, ponieważ w ten sposób zadłużenie będzie jeszcze większe. Co istotne, zadłużenie będzie rosło zarówno na skutek nieopłaconych zobowiązań, jak i naliczanych odsetek. Dodatkowo wartość firmy może się zmniejszać. Mogą pojawić się egzekucje z majątku przedsiębiorstwa. W sytuacji, gdy tylko pojawią się problemy finansowe i nie będzie perspektyw na poprawę sytuacji, trzeba zacząć działać jak najszybciej – najlepiej od razu.

Należy również pamiętać o tym, że przedsiębiorca ma obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Musi to zrobić w ciągu 30 dni od powstania niewypłacalności. O niewypłacalności mówimy, jeżeli problem z opłaceniem należności trwa od trzech miesięcy. A zatem – jeśli w firmie brakuje środków na pokrycie zobowiązań i stan ten trwa od trzech miesięcy, konieczne jest złożenie wniosku o upadłość.

Działania, które mają na celu poprawę kondycji finansowej firmy, warto podjąć jak najszybciej. Nie należy zwlekać z restrukturyzacją, ponieważ jej przeprowadzenie może być skutecznym sposobem na uniknięcie upadłości firmy. Jeżeli w firmie pojawią się problemy z utrzymaniem płynności finansowej, warto niezwłocznie przystąpić do restrukturyzacji.

Zwiększ swoje szanse na zawarcie porozumienia

Choć rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego budzi wiele obaw wśród przedsiębiorców, warto mieć świadomość, że przy wsparciu doświadczonego doradcy restrukturyzacyjnego cały proces nie musi być skomplikowany. Kluczowe znaczenie ma prawidłowe przygotowanie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Jeśli będzie on zawierał wszystkie kluczowe informacje, szansa na wypracowanie korzystnego dla przedsiębiorcy rozwiązania będzie naprawdę duża. Rola doświadczonego licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego jest kluczowa w szczególności w przypadku zainicjowania postępowania o zatwierdzenie układu, które to prowadzone jest w całości pod jego nadzorem. Na skutek rozpoczęcia restrukturyzacji możliwe będzie odzyskanie płynności finansowej i uniknięcie upadłości.

Więcej informacji na temat tego, kiedy zacząć restrukturyzację zadłużenia znajdziesz tutaj: 
https://lipinskikancelaria.pl/restrukturyzacja-zadluzenia/

swiatrolnika.info 2023