O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Kiedy siać rzepak jary, a kiedy ozimy?

Rzepak

Rzepak jest wymagającą rośliną, która wymaga od hodowcy specjalistycznej i fachowej wiedzy. Właściwa uprawa pozwala bowiem na uzyskanie wysokiej jakości plonów.

Dzięki czemu rolnik będzie w stanie sprzedać go w skupie w dobrej cenie. W rolnictwie wyróżnia się dwie odmiany rzepaku: jary i ozimy. Ich uprawa znacznie się od siebie różni, zwłaszcza pod względem agrotechnicznym. Różna jest także pora siewu tych roślin. Bardzo ważne jest więc, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy siać rzepak, aby uzyskać jak najlepsze plony?

Kiedy siać rzepak?

Rzepak jest rośliną, która wymaga porządnego gruntu, aby zapewnić dobre plony. Najlepiej rozwija się na glebach kompleksu pszennego, o klasie bonitacyjnej II lub IIIb. Roślina ta najlepiej rozwija się na ziemiach próchniczych, które są bogate w wapń i odznaczają się dużym poziomem żyzności. Przy uprawie rzepaku wielkie znaczenie ma także wilgotność powietrza. Dotyczy to szczególnie odmiany jarej. Każdy rolnik powinien mieć świadomość, że utrzymujące się przez dłuższy czas susze znacząco obniżają jakość uzyskiwanych plonów, a co za tym idzie, przekładają się na mniejsze zyski.

Przy uprawie rzepaku należy również dużą uwagę zwrócić na przedplon. Jest to szczególnie ważne zarówno w przypadku odmiany ozimej, jak i jarej. Nie każda roślina, która rosła na polu przed rzepakiem, wpływa korzystnie na rozwój tej rośliny. W przypadku rzepaku ozimego najlepiej sprawdza się rośliny motylkowe. Z kolei odmiany jare najlepiej współpracują z odmianami okopowymi oraz pastewnymi.

Rzepak

Kiedy siać rzepak jary?

Wielu rolników decydujących się na siew tej rośliny, zadaje sobie pytanie, do kiedy można siać rzepak jary. Zasada jest prosta. Im szybciej się tego dokona, tym większe będą plony. Rzepak jary najlepiej jest siać na początku kwietnia, zaraz po rozmarznięciu oraz wyschnięciu gleby. Zapewni to plonom lepszy dostęp do wody i najkorzystniejsze warunki glebowe w tym okresie. Opóźnienie siewu o dwa tygodnie może spowodować zmniejszenie plonów o nawet 25 procent.

Do kiedy można siać rzepak ozimy?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy siać rzepak ozimy, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę, z jakim regionem kraju mamy do czynienia. Ziemie zlokalizowane w północno-wschodniej Polsce należy obsiać w okresie od 5 do 15 sierpnia. Z kolei na glebach w południowo-zachodniej Polsce na siew rzepaku najlepiej zdecydować się między 15 a 25 sierpnia. Każdy dzień zwłoki może przyczynić się do znacznej utraty liczby plonów oraz osłabienia jego jakości.

Siew rzepaku — na co zwrócić uwagę?

To, co jest najważniejsze przy uprawie rzepaku, to przede wszystkim jakość ziarna. Im lepsze ono jest, tym dużo bardziej jakościowych i większych plonów może spodziewać się rolnik. Bardzo dobre ziarno można zakupić na stronie https://superplony.pl/pl/c/Nasiona-rzepaku/20. Są one bardzo wydajne i oferują bogaty plon, a co za tym idzie, duże zyski dla rolnika. Ponadto można je nabyć w rozsądnej cenie, a na stronie są dostępne zarówno odmiany ozime, jak i jare. Każdy rolnik znajdzie tu więc coś dla siebie.

Rzepak stanowi niezwykle ważny element płodozmianu w naszym kraju. Pozostawia on po sobie bardzo żyzne gleby, które są korzystne zwłaszcza dla uprawy zbóż. Należy jednak pamiętać, że rzepak jest wymagającą rośliną i jego uprawa wcale nie jest łatwym zadaniem. Jednak dysponując odpowiednią, fachową wiedzą, rolnik może spodziewać się obfitych i wysokich jakościowo plonów. Dzięki odpowiedniemu nawożeniu oraz pamiętając o przedplonach, można spodziewać się satysfakcjonujących plonów.

Ostatnim, jednak nie najmniej ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest sposób uprawy rośliny. Uprawa rzepaku w monokulturze nie jest dobrym rozwiązaniem. Znacząco wpływa na rozwój chorób, które mogą zmniejszyć plony i spowodować spadek ich jakości. Najgroźniejszą z nich jest kiła kapusty, której można pozbyć się jedynie w trakcie kilku lat przerwy siania rzepaku. Równie groźne są samosiewy rośliny, które zagrażają rosnącemu rzepakowi, szczególnie w pierwszej fazie wzrostu.

Czytaj też: Rzepak może zyskać dzięki biopaliwom. Co słychać na rynku?

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023