O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-06-2022

Autor: Michał Rybka

Kiedy pryskać groch? Optymalne terminy na zwalczanie chwastów

kiedy pryskać groch?

Jednym z dylematów, nad którym głowią się rolnicy jest kwestia miejsca i ilości oprysków. To dotyczy również plantatorów grochu. Zatem, kiedy pryskać groch?

Warto zaznaczyć, że ogólny udział roślin strączkowych w strukturze zasiewów jest niewielki, bowiem powierzchnia uprawy tych roślin to zaledwie 1,1% wszystkich zasiewów w kraju. Możemy do tego procenta wliczyć takie rośliny jak: łubiny, groch, bób czy bobik.

Uprawa grochu w Polsce jest mało popularna

Faktem jest, że uprawy grochu w Polsce są stosunkowo niewielkie. Jeśli już ktoś decyduje się na jego uprawę to jest on uprawiany w czystym siewie na nasiona lub w mieszankach ze zbożami. Ponadto udział nasion grochu w spasaniu zwierząt jest niewielki, gdyż 10 lat temu roku wynosił 2 tys. ton i od tego czasu niewiele się on zmienił.

Specjaliści zalecają, aby nawozy fosforowe i potasowe zaleca się wysiać jesienią przed orką przedzimową. Natomiast jeśli rolnik dysponuje glebami lżejszymi, wtedy dopuszczalne jest wiosenne stosowanie tych nawozów.

W kontekście nawożenia fosforem i potasem warto odnosić się do zaleceń Stacji Chemiczno-Rolniczej. Według nich przeciętnie stosuje się 60-70 kg P2O5/ha oraz 80-90 kg K2O/ha. Przedsiewnie wskazane jest zastosowanie startowej dawki azotu (20–30 kg azotu na hektar). Sprawdź również jak uprawiać groch siewny i pastewny.

kiedy pryskać groch?

Kiedy pryskać groch na chwasty?

Groch w swojej początkowej fazie rośnie bardzo wolno, dlatego łtwo ulega zachwaszczeniu. Chwasty można zwalczać mechanicznie, przeprowadzając bronowanie ukośnie do rzędów przed wschodami i po wschodach grochu, gdy ma nie więcej niż 5 cm wysokości. 
Co ważne, nie wolno bronować przed wschodami po zastosowaniu herbicydów doglebowych oraz podczas wschodów.

Najlepszym herbicydem zaraz po siewie okazuje się Afalon Dyspersyjny 450SC , Linurex500SC, Nuflon 450SC, Comand 480 EC, Stomp 330EC, Golden Pendimet 330EC, Harier 295ZC, Dual Gold 960EC.

W mieszaninie najlepszymi herbcydami są Afalon 50WP 0,8 l/ha + Comand 480 EC 0,2 l/ha, Linurex 500SC+ Comand 360 SC (mieszaniny nie można stosować w uprawie grochu zielonego).

Natomoast w fazie 6-12 cm wysokości grochu można stosować mieszaninę - Butisan 2 l/ha + Olbras 1,5 l/ha, lub Basagran 480 SL – 2,5-3 l/ha. Te mieszaniny można stosować także w dawkach dzielonych.

Czytaj także: Groch ozimy – najważniejszą cechą odmiany jest mrozoodporność

źródła: cdr.gov.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023