Talk icon

Informacje

16-06-2022

Autor: Karol Pepliński

KEP: Procesje pokazują, że przekonania religijne nie są sferą prywatną

Procesje

Dziś obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli potocznie Boże Ciało. Z tej okazji ulicami polskich miast przejdą procesje.

W komunikacie przekazanym w środę PAP rzecznik Episkopatu wyjaśnia znaczenie obchodzonej w Kościele katolickim uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Zdaniem rzecznika KEP, pandemia uświadomiła wielu ludziom, że "uczestnictwo w procesji, w której idzie się za żywym Chrystusem ukrytym pod postacią Chleba, jest łaską".

Procesje Bożego Ciała w całej Polsce

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski jezuita ks. Leszek Gęsiak uważa, że procesje Bożego Ciała są publicznym wyznaniem wiary oraz pokazaniem, że przekonania religijne nie mogą i nie powinny zostać nigdy i w żadnym systemie zredukowane wyłącznie do sfery prywatnej. Zaznaczył, że w czasie procesji eucharystycznej z Najświętszym Sakramentem, "Kościół manifestuje publicznie obecność Chrystusa na świecie".

,,Wierni przyznają się do bycia uczniami Chrystusa dając świadectwo swojej przynależności do wspólnoty Kościoła. Ukazują tym samym, że wiara nie jest ich prywatną sprawą, ponieważ z przekonań prywatnych wynikają konkretne działania społeczne" – powiedział rzecznik Episkopatu.

Ks. Gęsiak przypomniał, że procesje eucharystyczne po dwóch latach pandemii, wracają na ulice miast. W tym roku, w większych miastach np. w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu, odbędą się zgodnie z tradycją centralne procesje Bożego Ciała.

Zdaniem rzecznika KEP, pandemia uświadomiła wielu ludziom, że "uczestnictwo w procesji, w której idzie się za żywym Chrystusem ukrytym pod postacią Chleba, jest łaską". "

,,Skorzystajmy z niej w tym roku, (...) pokazując wszystkim, kto jest naszym Panem, który inspiruje nasz styl życia i podejmowanie przez nas decyzje" – zachęcił duchowny.

Ks. Gęsiak przypomniał, że w Boże Ciało katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy św.

,,Udział w procesji Bożego Ciała jest dobrowolny, a osoby uczestniczące w niej mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami" – wyjaśnił.

procesje

Czytaj też: Boże Ciało – niezłomna polska tradycja i jej rola w życiu Polaków

PAP/fot. wikimedia,Amudena Rutkowska,Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)

swiatrolnika.info 2023