O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-05-2022

Autor: Karol Pepliński

KE: Rosjanie celowo niszczą ukraińskie magazyny żywności

magazyny żywności

Wojska rosyjskie wydają się brać na cel magazyny żywności na Ukrainie – czytamy w analizie KE na temat ryzyka kryzysu żywnościowego na świecie.

Kwestia ta jest jednym z tematów dyskusji unijnych ministrów rolnictwa, którzy obradują we wtorek w Brukseli. KE zwróciła uwagę, że dostawy żywności w UE nie są zagrożone, ale wojna na Ukrainie uwypukliła zależność rolnictwa UE od importu energii, nawozów i pasz.

Rosjanie niszczą magazyny żywności

Z analizy Komisji Europejskiej wynika, że rosyjskie wojska celowo niszczą magazyny żywności na Ukrainie, co może skutkować pogłębieniem kryzysu żywnościowego na świecie.

,,Bezpieczeństwo żywnościowe na rozdartej wojną Ukrainie wzbudza zaniepokojenie, zwłaszcza że Rosja wydaje się celowo atakować i niszczyć zapasy żywności i miejsca jej przechowywania. (...) Niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę jeszcze bardziej zdestabilizowała i tak już wrażliwe rynki rolne. Pandemia Covid-19 i zmiany klimatyczne stawiają rolnictwo na całym świecie pod presją. (...) Już przed inwazją na rynkach towarowych notowano znaczne wzrosty cen, co rynki rolne odczuły poprzez wzrost kosztów energii i nawozów, i w konsekwencji przełożyło się na wzrost cen płodów rolnych. Ceny żywności w UE wzrosły o 5,6 proc. w porównaniu do lutego ubiegłego roku" – czytamy w komunikacie KE, nad którym dyskutują we wtorek ministrowie.

KE zauważa, że żywności w UE nie zabraknie, ale niestety może być ona droższa.

,,Obecnie dostawy żywności w UE nie są zagrożone. Unia jest w dużej mierze samowystarczalna, jeśli chodzi o kluczowe produkty rolne, będąc głównym eksporterem pszenicy i jęczmienia. Jest też w dużej mierze zdolna pokryć zapotrzebowanie na inne podstawowe uprawy, takie jak kukurydza czy cukier. UE jest również w dużej mierze samowystarczająca w dziedzinie produktów zwierzęcych, w tym nabiału i mięsa, z wyjątkiem owoców morza" – podkreśliła Komisja, dodając, że wzrost cen będzie stanowił problem dla gospodarstw domowych o niższych dochodach.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że wojna na Ukrainie uwypukliła zależność rolnictwa UE od importu energii, nawozów i pasz.

magazyny żywności

Czytaj też: Szefowa KE: Rosja wstrzymuje dostawy żywności. Wykorzystuje to jako broń

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023