Talk icon

Informacje

08-03-2022

Autor: Świat Rolnika

KE przygotowała nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi

pakiet sankcji

Jak przekazało we wtorek unijne źródło, Komisja Europejska przygotowała nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę. 

Nie zakłada on jednak objęcia sankcjami kolejnych rosyjskich banków. Rozmówca Polskiej Agencji Prasowej przekazał, że według projektu trzy białoruskie banki mają zostać wykluczone z systemu SWIFT. Na listach sankcyjnych mają się też znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie.

Komisja Europejska chce, aby pakiet sankcji obejmował transport 

Z informacji PAP wynika, że KE proponuje, aby pakiet sankcji obejmował zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.

W projekcie nie ma jednak kolejnych rosyjskich banków, które miałyby zostać odłączone od systemu SWIFT, mimo że wcześniej o takiej możliwości mówili przedstawiciele instytucji unijnych. Pragnący zachować anonimowość unijni urzędnicy wskazywali w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli, że część rosyjskich banków nie została objęta sankcją wykluczenia z systemu SWIFT z uwagi na to, że odpowiadają za realizację transakcji dotyczących dostaw energii do UE. Chodziło o Sbierbank i Gazprombank.

Nowe sankcje zostaną omówione w czwartek 

Nowy pakiet sankcji zostanie omówiony na szczycie UE, który rozpocznie się w czwartek w podparyskim Wersalu.

2 marca w Unii Europejskiej weszły w życie sankcje wykluczające z systemu SWIFT niektóre rosyjskie banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB. UE postanowiła też zakazać inwestowania, udziału lub innego wkładu w przyszłe projekty współfinansowane przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.

Zakaz dotyczy ponadto "sprzedawania, dostarczania, przekazywania lub eksportowania banknotów denominowanych w euro do Rosji lub jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji, w tym rządu i Centralnego Banku Rosji, lub do użytku w Rosji".

Czytaj też: Ambasador Ukrainy w Polsce apeluje o większe sankcje wobec Rosji

PAP/fot. wikimedia EmDee/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023