Talk icon

Informacje

02-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

KAS zatrzymała nielegalne odpady. Chcą z nas zrobić śmietnisko?

kas

Funkcjonariusze dolnośląskiej KAS zatrzymali nielegalny transport odpadów z Holandii. Tym razem do Polski trafić miały zużyte opony.

W naczepie skontrolowanej przez nich ciężarówki ujawnili 9 ton zużytych opon do samochodów ciężarowych, które maiły trafić do woj. śląskiego. Nielegalny transport odpadów został wykryty podczas kontroli tira przez zgorzeleckich funkcjonariuszy służby skarbowo-celnej na autostradzie A4 w Jędrzychowicach.

KAS wykryła nielegalne opony

"Tym razem w naczepie wykryto 9 ton zużytych opon do samochodów ciężarowych. Kierowca wiózł odpady z Holandii do odbiorcy na Śląsku" – przekazała we wtorek rzeczniczka dolnośląskiej KAS Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

Jak wskazała, transport odpadów nie był zgłoszony w System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT), w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO), a sam pojazd nie miał odpowiednich oznakowań dla przewozu odpadów.

kas

Transport bez zezwolenia

"Odbiorca nie posiadał wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów i nie był w stanie dokonać ich odzysku lub unieszkodliwienia w sposób zgodny z przepisami wspólnotowymi. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) uznał transport za nielegalne przemieszczanie odpadów" – podała rzeczniczka.

Naczepę wraz z towarem zajęto do dalszego postępowania karnego. Kierowcę ukarano trzema mandatami karnymi w łącznej kwocie 5,4 tys. zł, przewoźnik w postępowaniu administracyjnym zagrożony jest łączną karą w wysokości 26 tys. zł, odbiorca w postępowaniu administracyjnym karą minimalną w wysokości 20 tys. zł, a w postępowaniu prowadzonym przez WIOŚ w wysokości od 50 tys. do 500 tys. zł. 

Czytaj także: KAS wzięła się za paragony i kasy. Urzędnicy wystawiają tysiące mandatów

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023