O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-09-2022

Autor: Świat Rolnika

Kartofle – pyszne i zdrowe warzywa, pasujące do większości posiłków!

Kartofle

Kartofle – jedne z najpopularniejszych warzyw w Polsce są nie tylko odżywcze, ale też niskokaloryczne. Ponadto są smaczne i można je przyrządzić na wiele sposobów. 

Nazwa „ziemniak” odnosi się do całej rośliny, ale też do jej jadalnych, bogatych w skrobię bulw pędowych. Roślina wywodzi się z Ameryki Południowej, gdzie zaczęto ją uprawiać już tysiące lat temu. Ziemniak został przywieziony do Europy pod koniec XVI wieku i w ciągu następnych stuleci stał się jednym z podstawowych składników jadłospisu na całym świecie. W 2009 był czwartą pod względem wielkości produkcji rośliną uprawną (po kukurydzy, ryżu i pszenicy).

Kartofle – warzywa bez wad?

Powstało wiele mitów na temat ziemniaków. Żyjemy w błędnym przeświadczeniu, że ziemniaki tuczą i nie należy ich jeść. Nic bardziej mylnego Zawierają one bardzo dużo wody i właściwości odżywczych, dlatego też są niskokaloryczne i cenne dla naszego organizmu. Ziemniaki należy uwzględniać w dobrze zbilansowanej diecie, jednakże wybierajmy ich najlżejszą formę – gotowane w wodzie lub na parze. Pamiętajmy, że to od nas samych, a dokładnie od formy przyrządzenia, zależy jakie kartofle zjemy – odżywcze i niskokaloryczne, czy pozbawioną wartości bombę tłuszczową. 

Podstawowym składnikiem odżywczym jest skrobia, która w zależności od odmiany stanowi od 12% do 21% świeżej masy bulw. Drugą ważną grupą składników są białka i aminokwasy. Składniki mineralne takie jak wapń, chlor, żelazo, jod czy siarka stanowią od 0,5 do 2% masy bulw. Ziemniaki są także ważnym źródłem witaminy C, PP, B1, B2 i B6.  Ze względu na przypisywane właściwości prozdrowotne znaczenie zyskały odmiany o barwnym miąższu, zawierające antocyjany. Mogą one zapobiegać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów oraz degradacji siatkówki oka.

Kartofle
Kartofle – odmiany

Na całym świecie jest 10 tysięcy odmian ziemniaków. W Polsce zarejestrowano prawie 130 odmian. Poszczególne odmiany różnią się od siebie wielkością, kolorem, smakiem, terminem zbiorów. Najważniejszy jednak jest typ, który pozwali nam wybrać, do jakich potraw nadaje się ziemniak. 

Kartofle można podzielić na podstawie ich koloru i kształtu. Każdy z tych rodzajów ziemniaków zawiera niezliczoną ilość różnych odmian, które są uprawiane w różnych częściach świata. 

– Russet Potatoes  – są bardzo rozpoznawalne ze względu na ich rumianą, ciemnobrązową skórkę i duże rozmiary.
– Żółte – mają cienką złotą skórkę i żółty miąższ.
– Białe – mają cienką beżową lub jasnobrązową skórkę z bladym miąższem. Białe ziemniaki dobrze zachowują swój kształt po ugotowaniu. 
– Czerwone – mają cienką czerwoną skórkę i blady miąższ. Ze względu na ich woskową konsystencję miąższ czerwonych ziemniaków pozostaje twardy przez cały proces gotowania.
Fioletowe lub niebieskie  – niebieskie mają ciemnofioletową lub niebieską skórkę z dopasowanym fioletowym miąższem.
– Fingerling – mają mały, rurkowaty kształt i mają różne cechy skórki i miąższu.

Czytaj też: Producenci ziemniaków będą mieli łatwiejszą drogę na unijny rynek

wikipedia/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023