O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Kartofel z orzechową nutą, fioletowe puree? To Vitelotte 

Kartofel

Fioletowy kartofel na obiad? Brzmi nietypowo, ale to możliwe. Ziemniaki truflowe czyli  Vitelotte, zwane również – Vitelotte noire, Negresse lub Chińskimi truflami, to francuska odmiana niebiesko-fioletowych ziemniaków.

Fioletowy kartofel kartofel puree

Ziemniaki truflowe czyli  Vitelotte, zwane również – Vitelotte noire, Negresse lub Chińskimi truflami, to francuska odmiana niebiesko-fioletowych ziemniaków. W pierwszych opisach Vitelotte nie koniecznie były w kolorze fioletowym. Traktat o rolnictwie w 1863 r.  opublikował listę pięciu możliwych kolorów na ziemniaki Vitelotte: biały, żółty, różowy, czerwony i fioletowy. W 1873 r. Aleksander Dumas napisał w swoim "Grand Dictionnaire de la Cuisine" - "... najlepsze ze wszystkich niewątpliwie są fioletowe, lepsze nawet od czerwonych i znane w Paryżu pod nazwą Vitelottes".

Kartofel tej odmiany pochodzi  z Chile i Peru, a od wielu lat uprawiany jest we Francji. Charakteryzuje się podłużnym, wydłużonym kształtem i  jest poprzedzielany niewielkimi bruzdami. Skórka jest szaro-fioletowa, miąższ o intensywnym fioletowym kolorze. Fioletowy kolor pochodzi od barwników antocyjanowych które są antyutleniaczami i nie tylko wspierają odporność, ale wykazują silne działanie  antystarzeniowe. Jak smakuje kartofel Vitelotte? W smaku przypomina standardowego ziemniaka, jednak jest dosyć wytrwany. Wiele osób wyczuwa w nich delikatną orzechową nutę, lekko zbliżoną do jadalnych kasztanów. 

Jak przyrządzić Vitelotte?

Fioletowy kartofel charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu i sodu. dzięki czemu jest nisko kaloryczny. Zawiera  błonnik, białko, węglowodany, witaminy: A, B1, B2, B3, B6, C oraz potas, magnez, żelazo i wapń. Obniża również ciśnienie i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego.

Mocno fioletowe w środku są zazwyczaj największe bulwy. Mniejsze mają również fioletową skórkę, ale ich wnętrze może być całkiem białe. Gdy będziemy gotowali nie obrane, wtedy barwnik ze skórki częściowo zabarwi białe wnętrza. Gotowanie tych ziemniaków  trwa trochę dłużej niż w przypadku klasycznych ziemniaków – ok 20-25 minut. Preferuje się gotowanie w mundurkach. Wspaniale smakują również gotowane na parze.

Kartofel w kolorze fioletowym pozostaje również po obróbce termicznej. Można przyrządzać z nich puree, który ma maślany, kremowy smak. Ziemniaki truflowe  nadają się do sałatek, mięs i serów. Przygotowuje się z nich smakowite chipsy i frytki.

Przeczytaj o: Winiarstwo w Polsce przeżywa odrodzenie! Bryluje Podkarpacie!

szlakamismakow.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023