Talk icon

Informacje

18-07-2021

Autor: Tomasz Racki

Karczoch zwyczajny – powoli podbija polski rynek warzywny

Karczoch zwyczajny

Karczoch zwyczajny warzywo mało popularne w Polsce, ale powoli podbijające podniebienie Polaków. Z wyglądu do złudzenia przypomina duży oset. Wywodzi się z krajów Śródziemnomorskich, dlatego też lubuje się w wysokich temperaturach. Poza walorami smakowymi wykazuje duże właściwości odżywcze. Jest bogaty w żelazo, potas, magnez i wapń.

Karczoch zwyczajny – opis rośliny

Roślina ta pochodzi z krajów Morza Śródziemnomorskiego, Karczoch zwyczajny 22dlatego też nie lubi niskich temperatura, a co za tym idzie jest rzadko spotykana w polskich ogródkach. Karczoch zwyczajny to roślina wieloletnia, poza Polską, ponieważ nie przetrwa zimy, wysadzana zaraz po przejściu wiosennych przymrozków. Już na wiosnę należy przygotować rozsady, które do gruntu sadzi się w połowie maja w rozstawie 1-1,5 m. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i głęboko uprawiane. Warzywa te są bardzo wymagające co do składników odżywczych gleby, dlatego zanim zaplanujemy ich wysadzenie należy wzbogacić podłoże nawozami bogatymi w azot i obornikiem. Owoce rośliny zbiera się od sierpnia do października-ścinając je wraz z fragmentem łodygi. Jadalna część to dno kwiatowe, które jest delikatniejsze od zewnętrznych, zdrewniałych łusek.

Czytaj także: Pomarańcze – obecna sytuacja na europejskich rynkach

Karczoch zwyczajny – właściwości odżywcze

Warzywo to polecane jest dla diabetyków i wyróżnia się smakiem na tle innych gatunków tego rodzaju. W Polsce najczęściej uprawiany jest amatorsko. Karczoch zwyczajny zawiera cynarynę, dzięki czemu ma on właściwości żółciopędne, obniża poziom cholesterolu, odtruwa organizm i chroni wątrobę. Ponadto roślina ta bogata jest w magnez, żelazo, wapń i potas. Najliczniejsze uprawy karczocha odnotowuje się we Włoszech, USA, Hiszpanii i Francji.

Karczoch zwyczajny – niesamowity smak i piękny wygląd

Rośliny ta nadają się nie tylko do celów gastronomicznych, ale także ozdobnych. Dorasta do około 2 m wysokości i może być mylona z ostem. Duże, powycinane liście tworzą rozłożystą, efektowną rozetę. Na samej górze pędów rozkwitają fioletowoniebieskie kwiaty, dzięki czemu roślina ta może stawić ozdobę przydomowych ogródków, co więcej idealnie nadaje się do suszenia, ponieważ zachowuję swoją unikatową barwę.

swiatrolnika.info 2022