O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-07-2021

Autor: Tomasz Racki

Kapusta ozdobna – ta piękna roślina wykorzystywana jest we florystyce

Kapusta ozdobna

Kapusta ozdobna należy do roślin jednorocznych, pochodzi z Azji i południowej Europy. Należy do rodziny kapustowatych. Niektóre odmiany kapusty ozdobnej są wykorzystywane we florystyce przy tworzeniu kompozycji w naczyniach lub do bukietów. Kapusta ozdobna to wyjątkowo trwała roślina.

Kapusta ozdobna – szczególna roślina dekoracyjna

Jest jedną z bardziej dekoracyjnych roślin w okresie jesienno-zimowym. Kapusta dorasta do 30 – 40 centymetrów wysokości dla roślin uprawianych w donicach i do 60 centymetrów dla roślin uprawianych na kwiat cięty. O dekoracyjności i atrakcyjności tej rośliny decyduje przede wszystkim ciekawa faktura liści jak i bogata kolorystyka, od rozmytych bieli, poprzez zieleń, róż i fiolet.kapusta ozdobna 2

Kapusta wytwarza bardzo oryginalne, wielokolorowe liście, które zaczynają się przebarwiać wraz z początkiem jesieni. Dodatkową ozdobą są przepiękne kwiatostany, złożone z drobnych, żółtych kwiatków. Kapusta zakwita w okresie jesienno-zimowym. Roślina ta dobrze prezentuje się w nasadzeniach rabatowych. Nadaje się do uprawy tarasowej i balkonowej. Możemy ją śmiało łączyć z innymi gatunkami roślin (chryzantemy). Kapusta coraz częściej spotykana jest w nasadzeniach w przestrzeni miejskiej (skwery, place, parki, ogrody kaskadowe).

Czytaj także: Choroby pomidorów – najczęstsze choroby i metody ochrony pomidorów

Kapusta sprawdza się we florystyce

Niektóre odmiany kapusty ozdobnej są wykorzystywane we florystyce przy tworzeniu kompozycji w naczyniach lub do bukietów. Kapusta ozdobna to wyjątkowo trwała roślina.

Najpopularniejsze odmiany to: Pigeon i Kioto o liściach okrągłych, Round White o liściach dwubarwnych, kremowo-zielonych, Victoria o liściach zielono-różowych, Coral o mocno fryzowanych liściach, czy odmiana Coral Queen o liściach zielono-bordowych.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy zarówno kapustę ozdobną sprzedawaną w doniczkach do uprawy rabatowej jak ciętą wykorzystywaną przez florystów do tworzenia jesienno-zimowych kompozycji, bukietów.

Kapusta cięta ozdobna kosztuje około 15 złotych za paczkę.

Bronisze/fot. bronisze

 

swiatrolnika.info 2023