O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Kaczkogęś, czyli hybryda dwóch rodzajów kaczek domowych

Kaczkogęś

Kaczkogęś jest potocznie nazywana mulardą. Podbija światowe rynki od 1960 r., u nas z kolei jest dostępna od niedawna.

Mulardy są połączeniem kaczora rasy Pekin i kaczki Piżmowej. Do hodowli mulard najczęściej wykorzystuje się pekiny amerykańskie i inne domowe kaczki ze względu na wysoką produkcję mięsa tej rasy. Ptaki te są produkowane komercyjnie w gospodarstwach w głównej mierze na mięso i foie gras.

Hybryda dwóch rodzajów kaczek domowych

Kaczkogęś jest mieszańcem kaczora rasy Pekin i kaczki Piżmowej. Podobnie jak wiele międzygatunkowych hybryd, mulardy są sterylne, co daje im przydomek kaczki mule. O ile w naturalny sposób można wytwarzać muldy, o tyle częściej z większym powodzeniem stosuje się sztuczne zapłodnienie. Termin mulard lub moulard jest ogólnie zarezerwowany dla potomstwa, w którym rodzicielskim kaczorem jest piżmowiec, a kaczka to pekin. Kiedy kaczor jest pekinem, potomstwo jest zwykle mniejsze i nazywane jest osłomużem.

Mulardy mają pazury na nogach, ale nie latają i nie siadają. Zamiast tego wolą przebywać w pobliżu wody, tak jak robią to Pekiny. Co ciekawe, amerykański Pekin hodowany jest prawie wyłącznie na mięso. 

kaczkogęś mieszaniec

Kaczkogęś idealna na foie gras

Mulard jest produkowany komercyjnie w gospodarstwach na mięso i foie gras. Biała piżma piżmowa i pekin to dwie najpopularniejsze kaczki czystej krwi hodowane w celach komercyjnych. Hybrydy tych dwóch są bardziej wytrzymałe i spokojniejsze, a ponadto wykazują naturalny wigor. 

Mięso mularda w porównaniu do mięsa indyczego czy kurzego ma mniejszą ilość tłuszczu. W porównaniu do standardowej kaczi, kaczkogęś po upieczeniu jest delikatniejsza. Wątroba mulardy jest większa i delikatniejsza w smaku niż ta od zwykłej kaczki, dlatego idealnie pasuje do foie gras. Dziś we Francji, która jest wiodącym producentem i konsumentem foie gras, użycie hybrydowych kaczek przewyższa liczebnie użycie gęsi. W 2007 roku w kraju hodowano 35 milionów kaczek Mulard i zaledwie 800 000 gęsi.

Czytaj też: Gęsina – polski rynek przeżywa kryzys

pl.wikipedia.org/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023