Talk icon

Informacje

03-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Kaczka piżmowa – udomowiony i rozpowszechniony gatunek w Europie

Kaczka piżmowa

Kaczka piżmowa to gatunek dużego taka wodnego z rodziny kaczkowatych. Ptaki te naturalnie zamieszkują tereny Ameryki Południowej.

Gatunek ten został udomowiony przez Indian, po czym trafił do Europy w XVI wieku przywieziony przez Hiszpanów i Portugalczyków. Ptaki zostały rozpowszechnione na naszym kontynencie ze względu na swoje wybitne cechy. Piżmówki są ptakami rzeźnymi i ozdobnymi oraz o stosunkowo łatwymi w rozrodzie. 

Kaczka piżmowa – budowa ciała i cechy charakterystyczne

Długość ciała piżmówek wynosi 66–84 cm; masa ciała samców 1990–4000 g, samic 1100–1470 g. Dymorfizm płciowy widoczny głównie w rozmiarach ciała. 

Dzika kaczka piżmowa posiada upierzenie w większości czarne z zielonym i fioletowym połyskiem na grzbiecie i skrzydłach. Na głowie obecny ruchomy czub o kształcie podobnym do grzywy. Na skrzydle widoczne białe lusterko. Samica ma czarne boki głowy, u samców występuje połać nagiej, czarnej skóry, z wiekiem pojawiają się czerwone narośle, szczególnie nad okiem. 

Kaczka piżmowa posiada czarny dziób z jasnoniebieskim paskiem na środku, który ma delikatnie zagiętą końcówkę. Nogi są czarne, tęczówka żółtobrązowa. W naturze nie występują odmiany barwne, jedynie osobniki młodociane i pisklęta cechuje pewna różnorodność szat. Zdziczałe ptaki mogą mieć różnobarwne upierzenie – białe, z nieregularnie rozmieszczonymi białymi plamami (szeki) lub z domieszką brązu czy szarości w upierzeniu. 

U takich ptaków różni się również barwa dzioba – może być czarno-różowy lub całkowicie różowy. Udomowione piżmówki wokół dzioba mają maskę – nagą, pomarszczoną skórę, zazwyczaj czerwoną, niekiedy czarną. Wyróżnia się wiele odmian barwnych, między innymi srokatą, białą, perłową (lawendową), niebieską, brązową (czekoladową), szek i jastrzębatą.

Kaczka piżmowa

Miejsce występowania gatunku i rozrodczość

Kaczka piżmowa zamieszkuje obszar od Meksyku na południe po wschodnie Peru, północną Argentynę i północny Urugwaj. Występuje również w zachodnich Andach w Kolumbii, Ekwadorze i centralnym Peru. Zdziczałe populacje pojawiają się w różnych miejscach świata. Celowe introdukcje przeprowadzono na Florydzie, w Teksasie i Wyspie Adams. Najprawdopodobniej utrzymała się jedynie populacja z Teksasu.

Środowiskiem życia piżmówek są lasy deszczowe w okolicach bagien, wolno płynących strumieni i zarośli w namorzynach. Wczesnym rankiem i wieczorem lecą na żerowiska, resztę dnia spędzają wśród drzew. Chętniej wybierają okolice starorzeczy i leśnych strumieni, niż główne rzeki. Kaczka piżmowa żywi się różnorodnym pokarmem. Wybiera z błota materię organiczną, je zieleninę oraz nasiona. Dorosły osobnik je również larwy i dorosłe owady. 

Niewiele jest badań o rozrodzie w naturze. Składanie jaj koreluje z porą deszczową. Samiec przed kopulacją zaleca się do samicy, wyciągając w jej stronę szyję i sycząc. Tuż przed wspięciem się na jej grzbiet łapie ją za skrzydło. Zostawia samicę samą w okresie składania jaj. Gniazdo może być umieszczone w dziupli lub na ziemi. Zniesienie liczy 8–10 jaj (w niewoli 12–15). Inkubacja trwa około 35 dni. Młode to zagniazdowniki. Opuszczają gniazdo przez otwór dziupli i zeskoczenie. Opierzają się w pełni po 3,5 miesiącach życia.

Warto przypomnieć, że jednym z najliczniejszych gatunków na świecie jest kaczka krzyżówka. 

Pochodzenie i proces udomowienia

Kaczka piżmowa została udomowiona przez Indian w czasach przedkolumbijskich. Z perspektywy rdzennych mieszkańców zaletą piżmówek było zjadanie przez nie owadów. Do Europy sprowadzono je w XVI wieku. Najprawdopodobniej sprowadzili je na ten kontynent konkwistadorzy. 

W Polsce pojawiły się po II wojnie światowej za sprawą żołnierzy wracających z Francji. Kolejne importy miały miejsce w 1968. Początkowo sprowadzone do Europy piżmówki traktowano jako ptaki ozdobne. Na początku XX wieku rozwijał się przemysłowy chów drobiu obejmujący również piżmówki. Zaczęto zwracać uwagę na cechy użytkowe. Piżmówki są ptakami rzeźnymi i ozdobnymi oraz o stosunkowo łatwymi w rozrodzie. 

Czytaj też: Brazylijska kaczka marką premium. Ma podbić Bliski Wschód i Azję!

wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023