O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Kaczka domowa – udomowiona forma krzyżówki i piżmówki

Kaczka domowa

Kaczka domowa to klasyczny ptak gospodarski, która jest udomowioną formą kaczki krzyżówki, odmiany chińskiej i piżmówki.

Obejmuje również niepłodne krzyżówki kaczek piżmowych z kaczkami pekińczykami – mulardami (mniej korzystne są krzyżówki kaczek piżmowych i kaczek pekińskich). Kaczki domowe można hodować na mięso, jajka, pióra, zwierzęta domowe lub ozdoby, a także do różnych celów (ogólnie).

Charakterystyka tej rasy kaczek

Kaczka domowa wywodzi się z paru innych gatunków, do których zaliczają się:

  1. Krzyżówka, której dokładny czas udomowienia w Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza w południowych Chinach, nie jest dobrze znany. Istnieją dowody na hodowlę kaczek na tym obszarze od co najmniej ostatnich 2000 lat. Pierwsze źródła wspominające o krajowej hodowli kaczek pochodzą z centralnych Chin w okresie po 500 roku p.n.e. Według badań genetycznych, których wyniki opublikowano w 2018 roku, udomowienie miałoby miejsce tam około 2200 lat temu
  2. Kaczka chińska, do której istnieją dwie hipotezy. Według pierwszej udamawianie ich rozpoczęło się od krzyżówek kilka tysięcy lat temu Azji Południowo-Wschodniej. Według drugiej kaczki domowe powstały w wyniku krzyżowania kaczek krzyżówek i kaczek chińskich w Azji Południowo–Wschodniej. Według drugiej kaczki domowe powstały w wyniku krzyżowania kaczek krzyżówek i kaczek chińskich.
  3. Piżmówka, która jest również nazywana niemą. Dokładny czas i miejsce udomowienia piżmówek są niejasne.

Kaczki wywodzące się od krzyżówek są mało rzeźnie, tylko domowe gęsi są pod tym względem gorsze. Przeciętnie tuszka patroszona stanowi 67% masy ciała przed ubojem, a 5,3% to podroby jadalne.

Kaczka domowa – żywienie

Kaczka domowa i stada reprodukcyjne mogą być karmione zarówno paszą pełnoporcjową, jak i mieszaną, która łączy mieszankę pełnoporcjową i paszę objętościową. W przypadku brojlerów najprościej jest podać kompletną mieszankę według uznania (o składzie zależnym od wieku ptaka – poza tygodniem życia do końca tuczu), można ją również mieszać z paszami objętościowymi i koncentrat białka.

Jako paszę powszechnie stosuje się ziemniaki gotowane na parze, marchew, paszę i fasolę. Według danych z 2005 roku kaczki chińskie w 7 tygodniu życia spożywają średnio 230–250 g paszy.

Czytaj również: Kaczki brazylijskie mają zamiar podbić rynek globalny!

Wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023