O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Kaczka cyranka powszechna w Polsce. Łatwo rozpoznać po głosie

Kaczka cyranka

Swojemu charakterystycznemu, trajkoczącemu głosowi kaczka cyranka zawdzięcza swoje przezwisko. Gdzie można spotkać popularne trajkotki?

Jeśli podczas spaceru usłyszy się ten trajkoczący odgłos, można się domyślać, że gdzieś w pobliżu znajdują się te piękne kaczki. Od końca marca do sierpnia przebywają one na nizinnych obszarach Polski, by następnie odlecieć na zimę do środkowej Afryki i w bardziej sprzyjających warunkach spędzić tam okres zimowy.

Różnice między samicą a samcem trajkotki

Kaczka cyranka osiąga mniejsze rozmiary od kaczki domowej. Osiąga przeciętnie 35– 40 cm długości, a skrzydła rozkłada na około 70 cm. Ptak ten waży od 300 g do 0,5 kilograma. Charakteryzuje się tendencją do tycia i gromadzenia w wątrobie tłuszczu, co może wynikać z diety opartej głównie na bezkręgowcach, zooplanktonie i małych rybach.  Za roślinami ptaki te nie przepadają.

Osobniki płci żeńskiej cechują się długimi, szerokimi i prostymi dziobami pozbawionymi podstawy koloru pomarańczowego. Na skrzydle posiadają grupę szarobrązowych piór pozostających w kontraście do brązowego zabarwienia reszty upierzenia. Po uważnym przyjrzeniu się, dostrzec można delikatną białą brew. 

Samce natomiast w odróżnieniu od samic posiadają wyraźnie wyeksponowaną białą brew. Na skrzydle kontrastowe pióra mają u nich barwę zieloną i otoczone są białą obwódką. Wyróżniają się niebieskoszarymi nadlotkami i długimi piórami barkowymi, spadającymi z grzbietu na kształt czarno– białych pasm.

Kaczka cyranka

Kaczka cyranka nie wraca do porzuconego gniazda

Kaczka cyranka na miejsce swojego gniazdowania wybiera płytkie zbiorniki słodkiej wody. Można ją spotkać na nizinach lub stepach, szczególnie w obszarach mokradeł lub zalanych łąk. Ptak ten na suchym obszarze w otoczeniu jezior tworzy głębokie gniazda wysłane trawą i opadłymi z drzew liśćmi. Od zewnątrz pokrywa je natomiast własnym puchem. Zwykle takie siedliska powstają w niskiej trawie, by zapewnić samicom trajkotki lepszą widoczność okolicy. Zwiększa to bezpieczeństwo ptaków podczas 23– dniowego okresu, gdy wysiadują one jaja. Zaobserwowano, że gdy kaczka poczuje się zagrożona i opuści swoje gniazdo, nie powróci już na dawne miejsce.  

Jeśli chodzi o okres godowy cyranki, zaczyna się on w połowie kwietnia a kończy w połowie czerwca. Każdorazowo samica wysiaduje od 8 do 10 jaj. Są one owalne, wydłużone i mają barwę kremowożółtą. Samce w procesie rozrodu uczestniczą tylko na początku. Obecne są jeszcze na etapie wysiadywania jaj, kiedy to przebywają w pobliżu, obserwując gniazdo. Po wykluciu piskląt, zajmuje się nimi tylko matka. Pisklaki po około 24h od przyjścia na świat są zaprowadzane nad wodę. Po około 40 dniach nabywają umiejętność latania. Własne młode mogą mieć po 2 latach życia, jednakże dojrzałe płciowo są już roczne kaczki.

Czytaj również:https://swiatrolnika.info/ekologia/ekosystem/na-sokoly-wedrowne-w-karkonoszach-czyha-wiele-zagrozen-ze-strony-ludzi.html

Rynek-rolny/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023