O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-09-2014

Autor: Świat Rolnika

Już po raz 7 jesień w Łodzi będzie EKO

Brak grafiki

Już po raz 7 jesień w Łodzi będzie EKO

Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD coraz bliżej

W dn. 3-5 października br. odbędą się VII Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD 2014. To najważniejsze wydarzenie branży eko żywności w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Bieżąca edycja imprezy obfituje w bogatą ofertą wystawienniczą oraz ciekawy program imprez towarzyszących, przygotowanych z myślą o przedstawicielach branży i świadomych koneserach stylu eko.

Targi są najważniejszą branżową imprezą dedykowaną bioproduktom, ekożywności, produktom regionalnym i tradycyjnym oraz produktom wytwarzanym z przyjaznych dla środowiska materiałów. NATURA FOOD to niepowtarzalna okazja do bezpośredniego kontaktu z funkcjonującymi na polskim rynku producentami ekoproduktów i wysokiej jakości żywności niskoprzetworzonej. W tym roku swój udział potwierdziło blisko 300 wystawców.  Każdego roku w targach bierze udział ponad 12 tys. osób. Wśród wystawców i odwiedzających znajdują się przedstawiciele kadry menedżerskiej, rolnicy, producenci, przetwórcy, właściciele sklepów oraz dystrybutorzy żywności z różnych regionów Polski i zagranicy: Litwy, Węgier, Włoch, Republiki Czeskiej, Niemiec, a w tym roku również z Japonii.

 

Handel żywnością ekologiczną to poważny i trudny biznes. Targom towarzyszyć będzie szereg spotkań i konferencji branżowych przeznaczonych dla producentów artykułów ekologicznych oraz właścicieli i pracowników sklepów, w tym: Akademia Biokuriera, seminaria w ramach BIObiznes Forum. Po raz pierwszy odbędzie się I Forum EKObranży, poświęcone zagadnieniom handlu i sprzedaży w biznesie eko żywności. W programie Forum znajdą się panele o ciekawej tematyce: „Dokąd zmierza eko branża”, „W jakim kierunku zmierza handel detaliczny i hurtowy w ekobranży”, a także „Rozwój i specyfika kanałów dystrybucji produktów ekologicznych i prozdrowotnych”. Forum jest organizowane przez MTŁ oraz Wydawnictwo Media Experts. Po raz trzeci eksperci z IFOAM EU, europejskiej struktury Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego, poprowadzą konferencję na temat perspektyw rozwoju i promocji rolnictwa ekologicznego w UE.

Program targów obfituje w sympozja i prelekcje dotyczące branży naturalnej żywności i zdrowego stylu życia. Wśród atrakcji zaplanowano warsztaty i pokazy kulinarne, prowadzone przez wybitnych kucharzy i miłośników gotowania – Grzegorza Łapanowskiego oraz Grzegorza Cieleckiego. Na odwiedzających czekać będzie również Strefa FOOD TRACK culinary show, w ramach której organizowany jest konkurs dla blogerów „Eko śniadanie = lepsze wkuwanie” na najsmaczniejszy i najzdrowszy szkolny zestaw śniadaniowy. Miłośnicy dobrej kuchni wezmą udział w prezentacji dotyczącej bezglutenowej kuchni wegańskiej pt. „Gryczane bliny z hummusem, majonezem z kalafiora i wegańskim kawiorem”, prowadzonej przez Atelier Smaku. Na smakoszy czarnego, orzeźwiającego napoju czeka Strefa Miłośników Kawy, a w niej prezentacje sztuki parzenia i domowych sposobów przygotowywania napoju, ozdabiania mlekiem oraz nt. uprawy tej rośliny.

Nie zabraknie oczywiście dyskusji o ważnych aspektach życia w stylu eko. Stowarzyszenie STOP NOP zorganizuje prelekcję pn. „Zdrowy Styl Życia a Szczepienia”. Gratka czeka też na miłośników drobiu, którzy będą mogli wziąć udział w warsztatach: „Hodowla drobiu zgodnie z naturą - czy to w ogóle jest możliwe”. Kolejnym tematem, który pojawi się na targach jest żywność modyfikowana genetycznie. Poświęcone zostanie jej seminarium Instytutu Spraw Obywatelskich INSPRO pt. "Wolne od GMO? Chce wiedzieć”.

Równolegle z NATURA FOOD odbędą się III Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO, organizowane z myślą o producentach ekologicznych środków czystości do mycia, prania i sprzątania, kosmetyków naturalnych i ubrań dla dzieci z wysokiej jakości bawełny. Po rocznej przerwie na targach gościć będzie Reni Jusis. „Zakręcona” wielbicielka stylu eko, ceniona wokalistka i propagatorka macierzyństwa w zgodzie z naturą poprowadzi warsztaty pn. „Ekologicznie = ekonomicznie, czyli 10 pomysłów na oszczędne i naturalne rozwiązania na co dzień”. „EkoMama” zaprezentuje ekologiczne środki czystości oraz limitowaną serię chust i nosidełek dla dzieci. Ideą promowanej przez Reni Jusis ekologicznej linii produktów jest propagowanie ekologicznego stylu życia oraz tworzenie nowoczesnego designu zakorzenionego w polskiej tradycji. Znakiem rozpoznawczym linii jest ludowy motyw "Lelui" nawiązujący do kurpiowskich wycinanek.

Targi NATURA FOOD & beECO są przyjazne dzieciom. Przez cały okres ich trwania rodzice, będą mogli zostawić maluchy pod czujnym okiem opiekunów, którzy zgodnie z zasadą uczyć bawiąc, zainspirują maluchy do  ekologicznych gier i zabaw. Charakter Strefie EKO-dziecka nada kadra Przedszkola Ekologicznego EKOLUDEK. W tym roku Ekoludek zamieni strefę ekoDziecka w kreatywną ekostację, gdzie butelki po wodzie przetwarzane będą w samoloty. Nie zabraknie też ekologicznej biżuterii, cudów z rolek po papierze toaletowym, ziemniaczanych stempli, papierowych laleczek oraz ekologicznych masek zwierząt.

Impreza odbędzie się w Hali Expo - Łódź przy al. Politechniki 4.

 

Bilety

Dzieci do lat 10 bezpłatnie - 0.00 PLN

Bilet normalny jednorazowy (beECO & Natura Food) - 15.00 PLN

Bilet ulgowy jednorazowy (beECO & Natura Food) - 10.00 PLN

Bilet normalny trzydniowy (beECO & Natura Food) - 30.00 PLN

Bilet normalny jednorazowy online (beECO & Natura Food) - 11.00 PLN

Bilet normalny trzydniowy online (beECO & Natura Food) - 22.00 PLN

Zachęcamy do zakupu biletów w systemie on-line

 

Godziny zwiedzania

3 października - 10:00 - 18:00

4 października - 10:00 - 18:00

5 października - 10:00 - 16:00

Aktualne informacje nt. targów znajdują się na: www.NATURAFOOD.pl ; www.beeco.com.pl oraz www.Facebook.com/NATURAFOOD

Konkursy i imprezy towarzyszące

NATURA FOOD 2014

Międzynarodowe Targi NATURA FOOD i beECO to również możliwość udziału w ciekawych konkursach oraz imprezach towarzyszących. Konkursy na stałe wpisały się już w program targów. Każdego roku Jury docenia prezentowane na imprezie ekoprodukty i przyznaje wyróżnienia, które dobrze służą ich promocji. Bogaty program imprez towarzyszących umożliwia wzięcie udziału w prezentacjach, pokazach i degustacjach prowadzonych przez przedstawicieli ekobranży i poznanie najnowszych trendów istniejących na rynku eko.

KONKURSY

Złoty Medal NATURA FOOD 2014

W konkursie wezmą udział produkty prezentowane podczas tegorocznej edycji targów. W bieżącej edycji do konkursu zgłoszono 37 produktów. Oceni je profesjonalne Jury składające się z przedstawicieli środowisk naukowych, jednostek i instytutów certyfikujących, stowarzyszeń i organizacji branżowych oraz prasy fachowej. Złoty Medal NATURA FOOD przyznany zostanie w 4 kategoriach: produkty ekologiczne certyfikowane, produkty naturalne, produkty tradycyjne oraz produkty zagraniczne. Konkurs cieszy się dużym uznaniem wystawców i wysokim prestiżem w branży. Wizerunek Medalu stał się rozpoznawalnym wyróżnieniem na terenie Polski oraz symbolem i gwarancją dobrej jakości. Laureaci wykorzystują go jako element kampanii marketingowych.

Tygiel Smakówwojewódzki konkurs produktów tradycyjnych

Już po raz siódmy rozstrzygnięty zostanie konkurs Tygiel Smaków, organizowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi - w ramach projektu „Kreowanie marki Łódzkie poprzez promocję tradycyjnych smaków regionu – cz. II”. Celem konkursu jest identyfikacja i promocja produktów wytwarzanych tradycyjnymi metodami na terenie województwa łódzkiego, stanowiących element dziedzictwa kulinarnego naszego regionu i element tożsamości społeczności lokalnych. Celem konkursu jest wzmocnienie pozycji rynkowej wyróżnionych produktów oraz zwiększenie zainteresowania nimi potencjalnych konsumentów. Do konkursu zgłoszono 37 produktów.

KONKURS KULINARNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH Z WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO – Tradycyjne Smaki Regionu

Konkurs promuje produkty wytwarzane tradycyjnymi metodami, stanowiące element dziedzictwa kulinarnego regionu łódzkiego i tożsamości społeczności lokalnych. Konkurs służy aktywizacji uczniów szkół gastronomicznych, którzy w przyszłości będą szefami kuchni, bądź kucharzami. Młodzi mistrzowie sztuki kulinarnej zaprezentują swój kunszt, a jednocześnie poznają bogactwo produktów tradycyjnych i lokalnych regionu, proponując ich wykorzystanie w restauracyjnym menu. Konkurs jest jednocześnie doskonałą promocją rynkową dla tych produktów i może przyczynić się do wzbudzenia zainteresowania nimi przez potencjalnych konsumentów.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

I FORUM EKObranży: EKOlogia -  EKOnomika – EKOdostawcy

Forum poświęcone jest zagadnieniom handlu i sprzedaży w biznesie ekożywności. Tematyka dotyczy kwestii rozwoju branży produktów ekologicznych i żywności funkcjonalnej w Polsce. W programie znajdują się panele dyskusyjne: „Dokąd zmierza ekobranża?”, a w nim: dynamika sprzedaży produktów ekologicznych i prozdrowotnych, czynniki stymulujące popyt na certyfikowane produkty, podaż produktów i firm, rozpoznawalność marek, a skuteczny marketing firm i sklepów ze zdrową żywnością. W kolejnym panelu  pt. „Rozwój i specyfika kanałów dystrybucji produktów ekologicznych i prozdrowotnych” poruszone zostaną tematy: rozwój tradycyjnych punktów ze zdrową żywnością, rosnące znaczenie aptek i sklepów zielarskich w dystrybucji ekoproduktów, sklepy internetowe – szansa czy zagrożenie?, rosnący kapitał sieci wyspecjalizowanych w dystrybucji ekologicznych produktów, produkty ekologiczne i prozdrowotne w dużych sieciach handlowych – efekt skali. Do udziału w Forum zaproszona została kadra managerska ekobiznesu, osoby odpowiedzialne za zakupy w dużych sieciach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych. Współrganizatorem Forum jest Wydawnictwo Media Experts.

Akademia Biokuriera 2013

Głównym tematem tegorocznej edycji będzie prowadzenie skutecznej komunikacji do klientów dotyczącej jakości, smaku i wartości oferowanych eko produktów – pod hasłem: „Niech o Tobie usłyszą, czyli skuteczna komunikacja eko firmy”. Skuteczną komunikację w tym zakresie prowadzi się wykorzystując techniki PR oraz innowacyjnego marketingu. Nieoceniona jest w tym przypadku współpraca z zarówno z tradycyjnymi mediami, jak i mediami społecznościowymi, w tym szczególnie z bloggerami. W dobie Internetu i szybkiego przepływu informacji liczy jasny i krótki komunikat, który precyzyjnie poinformuje klientów o korzyściach z nabycia oferowanych przez nas produktów. Całość uzupełni wartościowa prelekcja o budowaniu własnej marki. Prezentacje poprowadzą: Maria Zubowicz, Adam Turowiec i Karol Przybylak.

BIObiznes Forum

BIObiznes Forum to dwudniowy cykl spotkań dla właścicieli i pracowników sklepów z ekoproduktami. Jest to trzecia edycja panelu którego organizatorem są Międzynarodowe Targi Łódzkie. W tym roku będzie można dowiedzieć się, jak krok po kroku założyć sklep z żywnością wysokiej jakości, jak zwiększać dochody. Dla producentów i hurtowników przygotowano wykłady na temat projektowania opakowań i etykiet. Uczestnicy uzyskają praktyczną wiedzę i porady, w jaki sposób: zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie, profesjonalnie obsługiwać klienta, odpowiadać na pytania klientów, wykorzystać e-marketing i social media w promocji własnej marki czy sklepu. Grono profesjonalistów, prowadzących seminaria odpowie na nurtujące wszystkie pytania dotyczące ekobiznesu. BIOBIZNES FORUM ma charakter otwarty.

Konferencja IFOAM EU

Konferencja poświęcona będzie zmianom w prawodawstwie unijnym i nowym planie działania w rolnictwie ekologicznym, w aspekcie ekologicznych wyzwań i możliwości dla producentów, handlowców i sprzedawców. Poprowadzi ją Marco Schlüter Prezes EU IFOAM .Główne tematy, które zostaną omówione to: proponowany system importu oraz wymogi certyfikacji detalistów, ewentualne wprowadzenie progu decertyfikacji dot. pestycydów, nowe przeszkody administracyjne i obciążenia, potencjalny wpływ na MŚP oraz nowe wymogi środowiska naturalnego. Konferencję poprowadzi. IFOAM EU domaga się zmian w prawie w zakresie rozporządzenia dotyczącego rolnictwa ekologicznego i postuluje aby przepisy te uwzględniały różnorodność państw, regionów i podmiotów członkowskich.

Seminarium „Wolne od GMO? Chce wiedzieć”

Jednym z najciekawszych zagadnień dotyczących żywności, które zostaną omówione podczas targów jest żywność modyfikowana genetycznie. Temu budzącemu spore zainteresowanie i kontrowersje tematowi poświęcone zostanie seminarium przygotowane przez Instytut Spraw Obywatelskich INSPRO pt. "Wolne od GMO? Chce wiedzieć”. Spotkanie przeznaczone jest dla producentów i dystrybutorów żywności oraz oczywiście dla konsumentów. Debata będzie miała na celu wypracowanie pomysłów na wprowadzenie w Polsce znakowania żywności „bez GMO” wzorem niemieckiego systemu Ohne Gentechnik. Uczestnikami seminarium będą m.in.: Rafał Górski (Prezes Zarządu Instytutu Spraw Obywatelskich - INSPRO - moderator panelu), Dorota Metera (Zielony Instytut, Członek Rady Grupy UE Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego - IFOAM). Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Strefa FOOD TRACK culinary show

Pokazy kulinarne odbywać się będą przez 3 dni trwania targów. Będzie to gratka dla miłośników dobrej kuchni. Grzegorz Cielecki poprowadzi pokazy kulinarne przygotowania dań z ziemniaków, boczku, ozorków, cydru jabłkowego i pigwy. Kolejnym punktem programu będą sposoby przygotowania naleśników z serem śmietankowym z galaretką ze śliwki węgierki podaną na ciepło oraz dania z gęsi z międzyrzecza z gratin jabłkowo ziemniaczanym i pianą z fondu gęsiego, krem z korzenia pietruszki z wątróbką drobiową i olejem wyciśniętym na świeżo z rzepaku. Z kolei Atelier Smaku zaprezentuje sposoby przygotowania potrawy z bezglutenowej kuchni wegańskiej - „gryczane bliny z hummusem, majonezem z kalafiora i wegańskim kawiorem”. Propozycje autorskiego manu zaprezentuje również Grzegorz Łapanowski.

Pełny program targów NATURA FOOD i beECO 2014 www.NATURAFOOD.pl ; www.beeco.com.pl

Kontakt:

Agata Szczepaniak

Kierownik Projektu

tel. +48 42 632 69 86, +48 603 172 934, fax +48 42 674 15 01

e-mail: a.szczepaniak@targi.lodz.pl

 

www.targi.lodz.pl

swiatrolnika.info 2023