Talk icon

Informacje

26-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Już niedługo poznamy zwycięzcę konkursu na Drzewo Roku

Drzewo Roku

Już 1 lipca ogłoszony zostanie zwycięzca 12. edycji konkursu Drzewo Roku. Rok temu tytuł otrzymał dąb Dunin zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej.

Konkurs jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja. Promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie.

Drzewo Roku 2022

Jak przekazali ekolodzy z Klubu Gaja, o to miano ubiegają się m.in. kilkusetletnie dęby, lipy, klony, buk, a także wysoki na 35 m wiąz i jabłoń o obwodzie 2 m.

,,Szesnastka kandydatów, wyłoniona spośród ponad 40 zgłoszeń, to drzewa szczególnie doceniane i lubiane przez społeczności lokalne, a także ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy chronić i szanować" – podkreślił lider stowarzyszenie Klub Gaja Jacek Bożek.

Organizatorzy konkursu Drzewo Roku podali, że internetowe głosowanie na stronie www.drzeworoku.pl potrwa do końca czerwca. Tam też można zobaczyć wszystkich kandydatów.

,,W tym roku ostatni tydzień plebiscytu jest tajny. Do ostatniej chwili nie będziemy widzieli, ile głosów mają poszczególne drzewa. Laureata ogłosimy 1 lipca. Będzie on reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the Year w 2023" – powiedział Jacek Bożek.

W czwartek prowadził dąb Fabrykant z Łodzi z ponad 4 tys. głosów.

,,Jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce. Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów. Wiosną przyciąga do siebie tłumy ludzi, którzy chcą oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic" – podał Bożek.

drzewo roku

Konkurs na Drzewo Roku

W ub.r. tytuł Drzewa Roku otrzymał dąb Dunin zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. Rośnie w Przybudkach na Podlasiu. W lutym br. tryumfował w plebiscycie Tree of the Year 2022.

Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja. Promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.

Czytaj też: Ruszyło głosowanie internetowe na tegoroczne Drzewo Roku

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023