O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-04-2021

Autor: Monika Faber

Kombajny John Deere serii T i S pod lupą

John Deere

Wysoka wydajność, nowoczesne technologie oraz pakiety wpływające na komfort pracy – tak prezentują się kombajny John Deere serii T i S, którym przyjrzeliśmy się z bliska.

Konstrukcja kombajnu a wydajność

Jednym z ważniejszych czynników, jakie biorą właściciele gospodarstw pod uwagę, kupując kombajn, jest ich wydajność. Dlatego też druga generacja kombajnów John Deere T670 produkowana od 2016 r. została tak zaprojektowana, by przy szerokości zespołu żniwnego do 10,5 m móc zagwarantować zbiór na poziomie 50 ton ziarna na godzinę (w przypadku kukurydzy nawet 80 t).

Jak osiągnięto taki wynik?

Powierzchnia aktywnej separacji wynosi teraz 4 m2, co stanowi jedną z większych wartości na rynku w tym segmencie. Ponadto powiększona została powierzchnia wytrząsaczy, a kosz sitowy został powiększony aż o 40%. Aby uzyskać taką wydajność, masa musi być płynnie podana do kombajnu. Przenośnik pochyły w maszynie drugiej generacji ma długość 2 metrów, co gwarantuje mały kąt podawania masy i przy tym lepszą widoczność dla operatora – mówi Mateusz Janicki z John Deere Polska.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na konstrukcje mające wpływ bezpośrednio na wydajność, jak np. klepisko dzielone na sekcje zapewniające o 12 proc. większą powierzchnię separacji. Unikalna konstrukcja układu młócącego z bębnem nasiębiernym, a także duży kąt opasania klepiska głównego, który wynosi 124 stopnie znacząco wpłynęły na jakość omłotu i płynny przepływ masy. Zwiększono także średnicę bębna separującego z 660 mm na 800 mm co wpłynęło na zwiększenie całkowitej powierzchni aktywnej separacji. Taki sposób konstrukcji pozwala zbierać więcej ziarna w ciągu godziny, co przekłada się na większą prędkość podczas pracy, czyli również proporcjonalnie mniejsze zużycie paliwa. Zestaw aż 108 noży wirujących oraz 52 noży stałych rozdrabniacza, gwarantuje doskonałą jakość cięcia.

Układ czyszczący o powierzchni 6,3 m2, jeden z większych w branży jest obsługiwany przez jeden duży wentylator. Usunięcie 30 proc. zanieczyszczeń już na początku układu czyszczącego wspiera efektywną pracę sita górnego i dolnego.

Z kolei sita o długości prawie 2 m pozwalają odseparowywać ziarna nawet na niewielkich skłonach, a dzięki unikatowej konstrukcji lamelek w sitach HP ze specjalnymi drucikami notuje się mniej niedomłotów, co się przekłada m.in. na mniejszą ilość uszkodzonych ziaren w zbiorniku.

Lodówka w kombajnie nie działa jak trzeba? Hesta pomoże

Szykując się do sezonu prac polowych, należy także sprawdzić wyposażenie komfortu m.in klimatyzacji postojowej oraz czy też chłodziarki i lodówki. Lodówka w kombajnie to już sprzęt powszechny. Wielu producentów montuje takie wyposażenie podczas montażowych prac fabrycznych.john deere 2344

W czasie żniw, prac polowych przydatna jest lodówka w kombajnie zbożowym czy ciągniku. W John Deere występują także fabryczne lodówki m.in.: RE341704 4442700352 czy też AL201962, 4442700234.

Czy opłaca się naprawiać lodówkę w ciągniku rolniczym? Prawie zawsze warto naprawić firmową lodówkę zainstalowaną w maszynie rolniczej.

Co może być przyczyną usterki? Maszyny rolnicze tak jak i pojazdy specjalistyczne są w większym stopniu narażone na drgania, czy też pracę w gorszych warunkach niż w tradycyjnych pojazdach drogowych.

Lodówka w kombajnie i ciągniku – jak ja naprawić?

Pierwszą i absolutnie podstawową czynnością jest sprawdzenie czy odpowiednie napięcie zasilające dochodzi do lodówki. Standardowo są one obliczone na poziom 12V prądu stałego (większość także z możliwością pracy na 24V). Aby lodówka działała właściwie, nie powinno być ono jednak niższe niż 12,5V (24,5V dla maszyn z instalacją 24V DC).

Dodatkowo sterownik najczęściej posiada wyjście „D“, do którego podłączyć możemy diodę diagnostyczną (SPRAWDŹ), a w przypadku błędów, sterownik wskaże typ usterki.

Jeśli zasilanie jest właściwe, należy sprawdzić poprawność działania termostatu. Występują dwa główne typy czujników: bimetaliczny (z kapilarą) oraz półprzewodnikowy (najczęściej NTC).

Gdy jednak lodówka nadal nie działa warto skorzystać z doświadczonego serwisu, takiego jak Hesta.

swiatrolnika.info 2023