Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Jeże, żaby, kaczki, krety – co zjada ślimaki z naszych ogrodów?

co zjada ślimaki

Co zjada ślimaki? Jest to pytanie, które zaprząta głowę ogrodnikom, którzy nie chcą stosować środków chemicznych do pozbycia się tych szkodników.

Nie można zaprzeczyć, że w większości ogrodów trzeba używać różnego rodzaju środków chemicznych i naturalnych pułapek, które pomogą pozbyć się szkodników. Zwłaszcza ślimaki, ponieważ są bardzo inwazyjne i pozostawiają śluz i spustoszenie w rabatach. Jednakże, natura może nam pomóc, ale jaki rodzaj zwierzęcia?

Charakterystyka zjadaczy ślimaków

Pierwszą i najważniejszą informacją jest to, że ślimaki nie mogą uciec od świata przyrody. Kara za ich krzywdzącą działalność może przyjść na różne sposoby, w tym od fauny zamieszkującej Polskę. Trudno jednak zobaczyć wszystkie te stworzenia w jednym miejscu. Nawet w bardzo sprzyjających warunkach. Ogrody przydomowe lub specjalnie wyznaczone działki to zazwyczaj duży ruch  i wszechobecny beton przylegający do działki, poważnie uniemożliwiający osiedlanie się wielu zwierząt i żyć swobodnie.

Zatem, co zjada ślimaki? Po pierwsze są to jeże. Dżdżownice, owady, ślimaki. To ulubione jedzenie jeży. Są one naturalnymi wrogami ślimaków. Jeśli  nie udało Ci się jeszcze zaprosić kłującego przyjaciela do ogrodu, lepiej stworzyć odpowiednie warunki. W wielu przypadkach powinno to być już zrobione przy projektowaniu ogrodu. Potrzebne będą drzewa liściaste, krzewy, zakamarki, a nawet specjalne domki. Drugim zwierzęciem będą żaby i ropuchy. Dlatego, jeśli zdecydujesz się zbudować jeszcze większy staw, zachęcaj te zwierzęta do osiedlenia.

Co zjada ślimaki

Co zjada ślimaki? Kaczki i krety

Co zjada ślimaki? Kolejną opcją są kaczki. Są one bardzo ciekawym wyborem, jeśli oprócz roślin nie boisz się hodować zwierząt. Jeśli szukasz odpowiedzi na temat tego, co  ślimaki jedzą błyskawicznie, znajdziesz jednego z najlepszych ślimaków szkodników w indyjskich lochach. Żywi się nocą, nie niszczy roślin, uwielbia ślimaki, zwłaszcza te bez muszli.

Bardzo kontrowersyjnym szkodnikiem do zwalczania ślimaków będą krety. One zjadają ślimaki, ale wyrządzają jeszcze większe szkody, zwłaszcza samej ziemi. Dlatego zdecydowanie odradza się zwalczanie ślimaków za pomocą kretów. Jeśli w naszych okolicach pojawiły się jaszczurki zwinki lub polne, to mamy powód do radości. Są to naturalni wrogowie ślimaków, a także pająków oraz niektórych owadów.

Czytaj również: Naturalne sposoby na ślimaki na polach uprawnych

Szkodnikiwogrodzie/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023