O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-12-2021

Autor: Michał Rybka

Jest odpowiedź Zarządu KRIR ws. zatrzymania rolników z powiatu piotrkowskiego

Zatrzymania rolników

Główny Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro odnośnie zatrzymania rolników z powiatu piotrkowskiego.

Pismo wystosowane przez Zarząd KRIR dotyczy zdarzenia, które miało miejsce 7 i 8 grudnia bieżącego roku. W tych dniach policjanci z łódzkiej KWP wczesnym rankiem zatrzymali na terenie powiatu piotrkowskiego łącznie 23 osoby. Wśród nich znalazło się 4 lekarzy weterynarii oraz 19 hodowców trzody chlewnej. Poszczególne osoby miały zostać wyciągnięte prosto z łóżek. Podejrzanych zakuto w kajdanki oraz przeprowadzono rewizję ich domów. Wyżej wymienieni zostali zatrzymani w ramach prowadzonego śledztwa dotyczącego nieprawidłowości popełnianych przez lekarzy weterynarii uprawnionych do wystawiania świadectw zdrowia zwierząt.

KRIR stoi po stronie rolników

Zarząd uważa, że zastosowane środki przymusu wobec rolników były niewspółmierne i stawia się ich w kręgu podejrzanych, a nie jako świadków. Swoją decyzję KRIR podtrzymuje faktem, iż rolnicy już wcześniej zgłaszali nieprawidłowości związane z wystawianiem świadectw zdrowia zwierząt. Z racji tego faktu Krajowa Rada Izb Rolniczych stanowczo protestuje przeciwko takiemu postępowaniu prokuratury i prosi o wyjaśnienie czy zastosowane środki były adekwatne do zarzucanych rolnikom czynów. Pełne pismo Zarządu mogą Państwo przeczytać tutaj. W ostatnim czasie doszło też do zatrzymania byłego dyrektora oddziału regionalnego ARiMR.zatrzymaniarolnikow2 13.12

SRI planuje protest ws. zatrzymania rolników

Lokalne media podają, że sam fakt zatrzymania jak i metody, dzięki którym zatrzymano rolników zbulwersowały hodowców trzody z Solidarności Rolników Indywidualnych. Zapowiedzieli oni protest, który ma odbyć się w środę (15.12) pod siedzibą prokuratury okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim. Dodatkowo Solidarność Rolników Piotrków co jakiś czas publikuje w mediach społecznościowych filmiki odnoszące się do działań policji i prokuratury.

 

Czytaj także: Zatrzymano oszustów, wystawiających fałszywe świadectwa zdrowia świń

źródła: krir.pl/ fot. pexels.com, pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023