Talk icon

Informacje

10-12-2022

Autor: Świat Rolnika

Jesienne zabiegi herbicydowe na rośliny. Jakie środki ochrony roślin stosować?

środki ochrony roślin

Użycie chemicznych preparatów, czyli środków ochrony roślin jest uzależnione od warunków pogodowych. Trudno jednak przewidzieć je z wyprzedzeniem, szczególnie jesienią.

Dlatego herbicydy do zabiegów warto wybierać z rozwagą. Najlepiej sięgać po uniwersalne środki chwastobójcze cechujące się długim okresem stosowania. Podpowiadamy, jakie opryski na zboża ozime jesienią sprawdzą się najlepiej, a także jakie są korzyści z odchwaszczania o tej porze roku!

Środki ochrony roślin jako rozwiązanie na odchwaszczanie

Podczas odchwaszczania brano pod uwagę terminy siewu oraz fazy wzrostu rośliny, jednak obecnie coraz ważniejsze staje się uwzględnienie także warunków klimatycznych. Zbyt mało wilgotna gleba uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu z użyciem środków ochrony roślin o działaniu doglebowym. Dlatego sposobem jest zabezpieczenie hektarów na początku wegetacji, co wpływa na prawidłowy wzrost ozimin. Należy wykonać zatem wczesne opryski chwastobójcze. 

Korzyści z jesiennego odchwaszczania

Środki ochrony roślin stosowane jesienią mają przewagę nad tymi, które wykorzystuje się wiosną. Dzieje się tak dlatego, że jesienią chwasty są jeszcze młode, a zatem łatwiej je usunąć. Są bowiem bardziej podatne na substancje aktywne zawarte w opryskach. Z kolei zwalczanie chwastów porą jesienną w wielu sytuacjach to wręcz konieczność. Jeśli tego się nie zrobi, mogą konkurować o światło, wodę i pokarm z rośliną uprawną. Gdy prowadzisz swoje gospodarstwo, herbicydy możesz stosować jesienią także ze względu na organizację pracy. Wówczas wiosną zyskujesz czas na inne zabiegi.  

środki ochrony roślin

Jakie opryski na zboża ozime jesienią zastosować?

Wiele chwastów ma formy ozime, dlatego silniej rosną i się rozkrzewiają, a zatem wytwarzają sporo nasion. Mogą być zagrożeniem dla zboża ozimego, jak i kolejnych upraw. Dlatego warto w porę zastosować opryski na pszenice na jesień. Wśród zalecany substancji aktywnych zalecanych o tej porze roku znajdują się diflufenikany, flufenacet, pendimetalina oraz chlorotoluron. Najwięcej preparatów zawiera w składzie diflufenikan. Stanowi on najczęściej wykorzystywaną substancję podawaną doglebowo. Produkty tego typu mają zwykle w składzie także flufenacet. Kompletne opryski na zboża ozime jesienią proponuje firma Agrosimex, czyli polski dostawca działający na rynku od 1991 roku, który słynie z oryginalnych produktów.

Jak dobrze wykorzystać herbicydy?

By dobrze wykorzystać środki ochrony roślin o zastosowaniu doglebowym, warto wykorzystać tzw. adiuwanty. Wspomagają utrzymanie w wierzchniej warstwie gleby substancji aktywnych. To właśnie na tym obszarze kiełkują najczęściej chwasty. Adiuwanty zwiększają skuteczność ich zwalczania. Co więcej, zapobiegają znoszeniu preparatu podczas oprysku, a także wnikaniu w głąb gleby. Szereg korzyści sprawia, że warto połączyć stosowanie adiuwantów z dobrymi preparatami chwastobójczymi. Dzięki temu uzyskasz odpowiedni efekt. 

fot.mat.pras./fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023