Talk icon

Informacje

14-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Jarmuż – pyszne i zdrowe warzywo, mające wiele zastosowań

Jarmuż

Jarmuż jest zielonym warzywem liściastym należącym do rodziny kapustowatych. Jest bogaty w składniki odżywcze, jak np. wapń i potas.

Jarmuż jest często nazywany "superwarzywem", ponieważ jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak wapń, potas, betakaroten i inne przeciwutleniacze.  Istnieje wiele różnych odmian jarmużu, w tym popularna odmiana zimowa, czerwona i biała odmiana rosyjska oraz odmiana lacinato.

Jarmuż – składniki odżywcze 

Jarmuż to niezwykle wszechstronna roślina, którą można stosować na surowo w sałatkach, gotować w sosie lub  na parze. W większości potraw warzywo to, może zastąpić szpinak (przy dłuższym gotowaniu).  Można go stosować w zupach, sosach do makaronu, daniach mieszanych, omletach lub jako dodatek do dań.

Jarmuż jest tak zwaną "superwarzywem” ze względu na niezliczone korzyści zdrowotne. Jedna porcja (jedna filiżanka) zawiera więcej niż dzienne zapotrzebowanie na witaminę A, która jest ważna dla zdrowia oczu i układu odpornościowego. Zawiera również witaminy K, C i B6, a także mangan, miedź, wapń i magnez. Jedna filiżanka ugotowanego jarmużu zawiera o 1000% więcej witaminy C niż jedna filiżanka ugotowanego szpinaku! Zawiera również znaczną ilość przeciwutleniaczy, które mogą pomóc w zapobieganiu nowotworom. Może zmniejszyć stan zapalny, dzięki czemu jest w stanie zwalczać zapalenie stawów, astmę i inne choroby zapalne. Jest niskokaloryczny, bogaty w błonnik i nie zawiera tłuszczu! Jest jednym z najbogatszych w składniki odżywcze produktów spożywczych na świecie. Aby w pełni wykorzystać walory zdrowotne jarmużu, należy spożywać go z dodatkiem tłuszczu, np. oliwy z oliwek, która poprawia wchłanianie składników odżywczych.

Jarmuż

Zastosowanie 

W Holandii, tradycyjna zimowa potrawa zwana "boerenkoolstamppot" to mieszanka jarmużu i tłuczonych ziemniaków, czasem ze smażonym boczkiem, podawana z rookworst ("wędzoną kiełbasą").

W północnych Niemczech istnieje zimowa tradycja zwana "Kohlfahrt" ("wyprawa po jarmuż"), polegająca na tym, że grupa ludzi wyrusza w ciągu dnia na wędrówkę po lesie, a następnie zbiera się razem, aby podać jarmuż, zwykle z boczkiem.

We Włoszech jarmuż cavolo nero jest składnikiem toskańskiej zupy ribollita.

Tradycyjna zupa portugalska, caldo verde, łączy puree ziemniaczane, bardzo drobno pokrojony jarmuż, oliwę z oliwek i sól.

W Irlandii jarmuż miesza się z tłuczonymi ziemniakami, tworząc tradycyjną potrawę colcannon. Jest popularny w Halloween, kiedy można go podawać z kiełbaskami.

Czytaj też: Kapusta głowiasta biała – zdrowe warzywo bogate w witaminy

wikipedia/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2022