O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-04-2021

Autor: Monika Faber

Śp. prof. Jan Szyszko obchodziłby dziś swoje 77. urodziny

Jan Szyszko

19 kwietnia 1944 roku urodził się Jan Szyszko. Dziś wybitny naukowiec i polityk, minister środowiska, obchodziłby swoje 77 urodziny. Niestety jego życie skończyło się nagle, kiedy 9 października 2019 odszedł w ukochanym Tucznie. Przez wiele lat nieżyjący prof. Jan Szyszko (były minister środowiska, profesor nauk leśnych, polityk; zmarł 9 października 2019 r. w wieku 75 lat) był związany z polskim leśnictwem oraz ochroną przyrody.

Jan Szyszko – Leśnik, Naukowiec, Nauczyciel Akademicki, Polityk

Przez wiele lat nieżyjący prof. Jan Szyszko (były minister środowiska, profesor nauk leśnych, polityk; zmarł 9 października 2019 r. w wieku 75 lat) był związany z polskim leśnictwem oraz ochroną przyrody. W uznaniu wybitnych osiągnięć w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej prezydent nadał pośmiertnie prof. Szyszko Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.jan szyszko 000

W latach 1993–1994 prof. Jan Szyszko pełnił funkcję dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych w resorcie środowiska. Prof. Szyszko był ministrem środowiska pięciu rządów, po raz pierwszy w gabinecie Jerzego Buzka (1997-99), następnie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego (2005-2007). Od 2015 do 2018 roku pełnił funkcję ministra środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego (do stycznia 2018 r.). Był pełnomocnikiem rządu do spraw Konwencji Klimatycznej i prezydentem V Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ.

Był także posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Prof. Szyszko startował również w  wyborach do sejmu IX kadencji.

Czytaj także: Wilki – coraz bardziej napięta sytuacja między rolnikami i ekologami

Jan Szyszko był również nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych. W 1966 roku ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 2001 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. Był pracownikiem naukowo-dydaktycznym SGGW i kierownikiem Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, a także współtwórcą i kierownikiem Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych. Zasiadał w Komitecie Ekologii Polskiej Akademii Nauk. Był też jednym z założycieli Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.

Jan Szyszko był autorem licznych publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. Jako minister środowiska między innymi objął ochroną wilka na terenie całego kraju i patronował wprowadzeniu ochrony ponad stuletnich drzew w nadleśnictwach w Puszczy Białowieskiej.

Był inicjatorem i promotorem ważnych badań na temat bilansu i wymiany węgla w drzewostanach, które przed wiele dekad prowadził w okolicach Tuczna. W ostatnich latach zdecydowanie opowiadał się za interwencją w celu ograniczenia największej od stulecia gradacji kornika w Puszczy Białowieskiej, zagrażającej dotychczasowym siedliskom oraz powodującej wzrost zagrożenia dla ludzi i bezpieczeństwa pożarowego.

Prof. Jan Szyszko uzyskał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Lüneburgu za badania nad biegaczowatymi, a w 2008 roku otrzymał nagrodę im. Ettore Majorany, przyznawaną między innymi przez Papieską Akademię Nauk.

lasy.gov.pl/fot.Facebook

swiatrolnika.info 2023