Talk icon

Informacje

12-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Jakiej muzyki najchętniej słuchają rolnicy? Podano wyniki badania

 Rolnicy

Wyniki badania  "Dystynkcje muzyczne" wskazują, że w Polsce najbardziej lubiana jest muzyka określana mianem popularnej, rozrywkowej, czyli tzw. pop. Rolnicy z kolei preferują disco polo. Muzykę poważną wybierają osoby z wyższym wykształceniem.

W Warszawie zorganizowana została konferencja naukowa "Stratyfikacja gustów muzycznych w Polsce", w trakcie której prelegenci rozmawiają o tym, jakiej muzyki słuchają Polacy. Stanowi ona podsumowanie projektu badawczego "Dystynkcje muzyczne. Gust muzyczny i stratyfikacja społeczna a procesy kształtowania się stylów życia Polaków" realizowanego w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk ze środków Narodowego Centrum Nauk.

Wybory muzyczne Polaków

Prof. Henryk Domański, kierownik projektu badawczego "Dystynkcje muzyczne", w rozmowie z PAP wyjaśnił, że badanie, które zostało przeprowadzone na próbie ogólnopolskiej, pokazuje gusta muzyczne Polaków i tego, jaki rodzaj aktywności związany z muzyką jest najczęściej stosowany. Wyniki badania wskazują, że "w Polsce najbardziej lubiana jest muzyka określana mianem popularnej, rozrywkowej, czyli tzw. pop" – powiedział socjolog.

Zapytany o sympatie Polaków do muzyki klasycznej, wyjaśnił, że upodobania do tzw. muzyki poważnej "koncentrują się zgodnie z oczekiwaniami wśród kategorii z wyższym wykształceniem oraz tzw. nowej kształtującej się wyższej klasie średniej i nowej inteligencji". "Ten wynik ponownie potwierdza wyniki z innych badań". Jak wskazał socjolog, pod tym względem nie różnimy się od innych krajów. A jakiej muzyki słuchają rolnicy?

Rolnicy wybierają disco polo rolnicy muzyka

Prof. wskazał, że duży odsetek badanych (ok. 30 %) deklaruje lubienie disco polo. Rolnicy wcale nie słuchają muzyki ludowej, wybierają disco polo. 

Te preferencje do disco polo są reprezentowane w kategoriach o niższym statusie społecznym, określanych mianem klasy robotniczej, choć głównie w środowisku rolników. To nie jest wynik zaskakujący, ponieważ potwierdził nasze przypuszczenia.

– powiedział Domański.

Badania dotyczące gustów muzycznych Polaków są robione systematycznie przez Centrum Badania Opinii Społecznej, chociaż  – jak podkreślił socjolog – są w nich zadawane inne pytania i są o wiele mniej szczegółowe. Zapytany, czy porównując wyniki przeprowadzonego w ramach projektu badawczego badania z wynikami wcześniejszych badań, można zauważyć zmiany w gustach muzycznych Polaków, prof. Domański wskazał, że jeśli chodzi o disco polo czy muzykę klasyczną czy w ogóle preferencje muzyczne Polaków, to one są bardzo stabilne.

Nie ma powodu, aby się one zmieniały, pomijając oczywiście to, że pojawiają się nowe gatunki muzyki. Można zatem powiedzieć, że porównując wyniki naszego z wynikami wcześniejszych badań, to mamy raczej do czynienia ze stabilnością.

 – dodał.

Sprawdź: Niewybuch znaleziony podczas prac polowych; Rolnik zamarł z wrażenia

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022