Talk icon

Informacje

23-06-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Jaki pług do ciągnika 75 KM?

pług

Gdy planujemy zakup nowego pługa, na ogół zaczynamy od jego wielkości w relacji do mocy ciągnika. Rzeczywiście jest to parametr kluczowy, jednak nie zapominajmy o innych kryteriach, gdyż finalnie mogą one być równie ważne. Co więc rozważyć gdy stoimy przed pytaniem, jaki pług do ciągnika 75 KM wybrać?

Moc ciągnika, a wybór pługa

Nieodpowiednie dopasowanie mocy silnika ciągnika do liczby korpusów płużnych, może pociągać za sobą poważne konsekwencje. Co ciekawe nie ma znaczenia czy wybierzemy pług zbyt mały, czy za duży. Problemy będą w obu wypadkach. Nie powinniśmy się jednak skupiać tylko na tym, iloskibowy będzie nasz nowy pług. Sprawdźmy dokładnie materiały, z jakich jest wykonany, przekroje elementów i całą konstrukcję, gdyż to wszystko decyduje o masie maszyny, a także o jej wytrzymałości. Także takie parametry jak choćby rozstaw korpusów, czyli w efekcie długość pługa, mają kolosalne znaczenie. Gdyż nawet przy tej samej liczbie korpusów, podniesienie dłuższego pługa będzie wymagało większego udźwigu. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Sprawdź pełną ofertę części zamiennych do pługa - https://www.aldomarket.pl/pol_m_Czesci-maszyn-rolniczych_Plug-233.html

Rodzaje zabezpieczeń 

Dobór typu zabezpieczenia jest niesłychanie istotny w kontekście dobrania pługa do warunków glebowych panujących na naszych polach. Jeśli są ciężkie albo kamieniste dobrym wyborem będzie zabezpieczenie hydrauliczne. Możemy regulować jego siłę i płynnie pracować w trudnych warunkach. Należy jednak pamiętać, że ten komfortowy typ zabezpieczenia pociąga za sobą zwiększenie wagi pługa. Z tego względu, jeżeli wiemy, że poważne przeszkody na naszych polach trafiają się rzadko, a gleby, na których będziemy pracować, są lekkie, rozważmy pług z zabezpieczeniem kołkowym. Kompromisem pomiędzy wagą a komfortem użytkowania będzie zabezpieczenie resorowe.

Jaki pług do ciągnika 75 KM – co jeszcze wziąć pod uwagę?

Zgranie duetu ciągnik-pług jest warunkiem podstawowym, jednak poziom trudności orki, wynikający z warunków glebowych także ma kolosalne znaczenie. Opory, jakie podczas pracy musi pokonać ciągnik z pługiem, muszą być wzięte pod uwagę przy wyborze wytrzymałości pługa, a także uwzględniać możliwości naszego ciągnika.

Pełna oferta artykułów dla rolnictwa na stronie Aldomarket

swiatrolnika.info 2023