Talk icon

Informacje

26-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Jak się zbiera żurawinę? Poznaj najpopularniejszą metodę

jak się zbiera żurawinę

Zbiory żurawiny trwają od połowy września do początku listopada. To, jak się zbiera żurawinę może niektórych naprawdę zadziwić.

Żurawina ma wiele właściwości prozdrowotnych. Działaj ochronnie w stosunku do witaminy C i witaminy E, zapobiegając ich utlenieniu. Ze względu na zawartość kwercetyny, chroni diabetyków przed rozwojem choroby oczu m.in. zaćmy. Diała również przeciwalergicznie. Przyjrzymy się, jak wyglądają jej zbiory.

USA to największy producent żurawiny

Żurawina słynie ze swoich właściwości prozdrowotnych. To ciekawe, jak się zbiera żurawinę i jak to wygląda w USA.

Największym producentem żurawiny wielkoowocowej są Stany Zjednoczone. Rośliny te uprawia się w północnych stanach  Wisconsin, Massachusetts, New Jersey, Oregon i Waszyngton  gdzie istnieją idealne warunki dla ich wzrostu: ziemia jest kwaśna, torfowa. Plantacje żurawiny znajdują się również w Kanadzie i w Europie. W Europie do największych producentów zaliczamy Białoruś i Litwę. W naszym kraju w stanie naturalnym rośnie żurawina błotna i drobnolistna, dająca owoce o średnicy do 8 mm. Do uprawy jednak stosuje się żurawinę wielkoowocową. W Nowinach w gminie Radomyśl nad Sanem powstaje właśnie pierwsza, ponad 50-hektarowa plantacja żurawiny. Warto wiedzieć, jak się zbiera żurawinę. 

jak się zbiera żurawinę metody

Jak się zbiera żurawinę?

Warto wiedzieć, że zbiory żurawiny trwają od połowy września do początku listopada oraz znać to, jak się zbiera żurawinę. W przypadku tzw. mokrego zbioru amerykańscy farmerzy zalewają wodą pola upraw na wysokość niemal pół metra. Strumień wody i sztucznie wytworzone wiry odrywają owoce od gałązek. Żurawiny unoszą się na wodzie dzięki temu, że każda jest wyposażona w cztery komory powietrzne. Następnie są odsysane do pojemników i transportowane taśmociągami na ciężarówki. Co ciekawe, tą metodą sześciu pracowników zbiera dziennie ponad 130 ton żurawin.

Sprawdź również: GIS wycofuje mieszanki orzechów, migdałów i żurawiny w czekoladzie

crazynauka.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023