Talk icon

Informacje

02-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Jak sadzić rośliny okopowe, aby zbiory przyniosły satysfakcję

rośliny okopowe

Rośliny okopowe to zakopane skarby, których uprawa może być trudna, ale zbiory przynoszą wiele satysfakcji. Oto przewodnik, jak krok po kroku wyhodować dobre rośliny.

Kluczem do uprawy roślin okopowych jest zbudowanie dobrego podłoża, wczesne rozpoczęcie uprawy oraz dbałość o przerzedzanie i odchwaszczanie. Rośliny nie konkurują dobrze z chwastami. Chwasty mogą szybko opanować uprawy i obniżyć ich plony. Grządki należy dobrze odchwaszczać, zwykle ręcznie.

Jak uprawiać rośliny okopowe

Rośliny okopowe potrzebują dobrze zdrenowanej, luźnej gleby do wzrostu i rozrastania się korzeni. W przypadku każdej gleby z wyjątkiem piaszczystej kluczowe jest zbudowanie podwyższonej grządki. Podwyższone grządki pozwalają glebie szybciej się ogrzać i wyschnąć wiosną. A jeśli zostaną zbudowane prawidłowo, nigdy nie będziesz musiał stąpać po glebie, dzięki czemu pozostanie ona luźna i krucha.

Może nie trzeba "czyścić" gleby, ale usunięcie patyków, kamieni i grudek gliny może pomóc w zapewnieniu korzeniom przestrzeni, w której będą mogły rosnąć prosto i długo. Rośliny okopowe tworzą korzenie palowe, które muszą drążyć tunele w glebie. Dlatego są tak trudne do przesadzenia i najlepiej uprawiać je z nasion wysiewanych bezpośrednio do ogrodu.

Rośliny potrzebują nawozów, aby rosnąć jak najlepiej, ale zbyt duża ilość nawozów azotowych może spowodować owłosienie korzeni lub rośliny o bujnych zielonych wierzchołkach, ale małych korzeniach. Na podstawie badania gleby należy dodawać nawozy organiczne o większej zawartości fosforu i potasu niż azotu. Te składniki odżywcze są kluczowe dla prawidłowego formowania korzeni.

rośliny okopowe

Termin sadzenia roślin okopowych

W przypadku letnich nasadzeń roślin okopowych należy przykryć grządki osłoną rzędową, aby utrzymać wilgotną i chłodną glebę. Sadzenie należy rozpocząć na dwa tygodnie przed terminem ostatnich przymrozków w danym regionie. Posadź nasiona w rzędach rozmieszczonych zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu lub rozrzuć nasiona. Nasiona należy przykryć ziemią doniczkową, piaskiem lub cienką warstwą drobnej ziemi ogrodowej i zwilż grządkę.

Niezależnie od tego, czy siejesz w rzędach, czy w rozsiewie, jedno jest pewne – musisz przerzedzać uprawy korzeniowe. Jeśli w przeszłości korzenie były małe lub w ogóle ich nie było, to najprawdopodobniej nie przerzedzono ich wystarczająco wcześnie. Tydzień po wykiełkowaniu należy przerzedzić korzenie. Następnie, kilka tygodni później, należy powtórzyć proces. Odległość między roślinami zależy od rodzaju uprawy.

Rośliny okopowe nie konkurują dobrze z chwastami. Chwasty mogą szybko opanować uprawy i obniżyć ich plony. Grządki należy dobrze odchwaszczać, zwykle ręcznie. W przypadku pielenia motyką należy ostrożnie uprawiać glebę, aby nie naruszyć korzeni. Grządka powinna być dobrze nawodniona. Kilka razy w tygodniu należy podlewać głęboko, a nie codziennie płytko. Dzięki temu korzenie będą większe i dłuższe.

Czytaj też: Rodzaje płodozmianów, jak zaplanować i wybrać najlepszy?

grocery.coop/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023