Talk icon

Informacje

29-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Jak sadzić pomidory – podstawowe wskazówki dotyczące sadzenia

Jak sadzić pomidory

Pomidory są prawdopodobnie najpopularniejszym letnim warzywem. Pozostaje jednak pytanie o to, jak sadzić pomidory, aby te wyrosły dorodne i czerwone.

Gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, a temperatury w nocy wzrosną, czas pomyśleć o sadzeniu pomidorów. Mieszkańcy południa Europy mogą wysiewać je bezpośrednio do ogrodu. W strefach chłodniejszych trzeba będzie sadzić rośliny z rozsady.

Przygotowania stanowiska

Zanim omówimy to, jak sadzić pomidory, porozmawiajmy o tym, na co należy zwrócić uwagę przed sadzeniem. Sadzonki pomidorów powinny być proste i mocne, o wysokości od 15 do 20 cm. Powinny mieć cztery do sześciu prawdziwych liści. Te sześciokomórkowe pakiety przesadzi się tak samo dobrze, jak pojedynczo uprawiane pomidory. W obu przypadkach sadzenie przebiega tak samo, ale należy pamiętać o oderwaniu torfowej doniczki wokół górnej części pojedynczego pomidora lub upewnić się, że znajduje się ona poniżej poziomu gleby.

Przy sadzeniu pomidorów z przeznaczeniem do spożycia przez rodzinę warto skorzystać z następującej porady. Jeśli chcesz mieć tylko świeże owoce, kup około trzech sadzonek na osobę w gospodarstwie domowym. Jeśli szukasz pomidorów do przetworzenia, potrzebujesz od pięciu do dziesięciu sadzonek na osobę.

jak sadzić pomidory

Jak sadzić pomidory

Pytając o to, jak sadzić pomidory, pierwsze pytanie dotyczy głębokości. Pomidory mają zdolność zapuszczania korzeni wzdłuż łodygi, dlatego sadząc rośliny pomidora, należy sadzić je głęboko, aż do pierwszego zestawu liści. Jeśli roślina jest zbyt długa i chwieje się, wykop mały rów i połóż roślinę na boku, delikatnie zginając ją pod kątem prostym. W tej pozycji należy zakopać łodygę, pozostawiając odsłonięte dwa pierwsze liście. Niektórzy ogrodnicy uważają, że te chwiejne początki tworzą zdrowszą roślinę niż te o bardziej zwartej formie.

Sadzonki należy podlewać słabym roztworem nawozu o wysokiej zawartości fosforu. Teraz nadszedł czas na wybór podpory: paliki, klatki lub podpory bez podpór. Odległość między sadzonkami pomidorów zależy od wybranej podpory. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie klatek lub palików, umieść je teraz, aby później nie uszkodzić rosnących korzeni.

Przy sadzeniu pomidorów w klatkach rośliny powinny być oddalone od siebie o około 1 m. Palikowanie wymaga tylko około 0,5 m między roślinami. Rośliny należy luźno przywiązywać do palików w miarę ich wzrostu, ale paliki należy rozstawiać po posadzeniu sadzonek. W przypadku sadzenia pomidorów do naturalnego wzrostu między roślinami należy zachować odstęp 1 m, a między rzędami 1,5 m.

Czytaj też: Pomidory mają nawet 13 000 genów więcej niż ludzie

gardeningknowhow.com/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023