O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Jak sadzić brokuły? Praktyczne porady dla hodowców warzyw

Jak sadzić brokuły

Jak sadzić brokuły? To pytanie trapi niejednego rolnika, który marzy o wysokim plonie. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady.

Brokuły w polskim klimacie można sadzić zarówno późnym latem, jak i  wczesną wiosną.  Plony zbiera się zatem 2 razy do roku. Niektórzy starają się opracować metody pozwalające na zwiększenie szybkości dojrzewania tych warzyw i poprawę ich przystosowania do wyższych temperatur.

Brokuły nie lubią upałów. Optymalne warunki dla ich rozwoju

Brokuły nie lubią ciepła. Rozwijają się w zakresie temperatur 5– 21°C, dlatego też termin sadzenia powinien przypaść na późne lato (optymalnie 18– 26°C) lub wczesną wiosnę. Należy jednak poczekać do ustąpienia wiosennych przymrozków, gdyż spadki temperatur poniżej –4°C mogą zaprzepaścić starania rolnika i zniszczyć warzywa. Przedłużony do 1–2 tygodni chłód <5°C przyczynia się natomiast do przedwczesnego powstawania róży. Brokuł dojrzewa w chłodniejszych temperaturach, więc uprawę należy zaplanować tak, by zebrać plon przed letnimi upałami.

Wyjaśniliśmy zatem, kiedy jest najlepszy czas do założenia uprawy brokułów. Pozostaje jeszcze kwestia, gdzie i jak sadzić brokuły, by wytworzyły dużą, obfitą w zielone pąki różę. Niezwykle istotny warunek udanej uprawy stanowi odpowiednie nasłonecznienie. Brokuły uwielbiają słońce i potrzebują dostępu do niego przez co najmniej 6 godzin dziennie.

Gleba powinna być żyzna, lekko kwaśna (optymalne pH w przedziale 6,0– 7,0). Dobrą praktyką jest zbadanie odczynu za pomocą gotowego zestawu ze sklepu ogrodniczego lub oddanie próbki do stacji chemiczno- rolniczej. Aby zobojętnić zbyt kwaśną ziemię, można zastosować wapno.

W celu dostarczenia warzywom niezbędnych składników, należy zastosować nawozy mineralne z dużą zawartością azotu, nawozy organiczne granulowane lub takie o przedłużonym uwalnianiu substancji. Można wykorzystać także kompost z obornika. Na dalszych etapach wzrostu roślin sprawdzą się nawozy w formie cieczy, takie jak emulsja rybna.

Jak sadzić brokuły? – odpowiedni rozstaw i dużo wody

Jak sadzić brokuły? Należy zachować rozstaw 45x 45 cm. Jeśli rolnik zdecyduje się na sadzenie w rzędach, powinny być one oddalone od siebie o 60 centymetrów, ale warzywa w obrębie jednego rzędu mogą wtedy rosnąć gęsto, by nie tracić dużych powierzchni gruntu.

Brokuły wymagają obfitego nawodnienia. Należy zadbać o właściwy drenaż gleby i zapewnienie dużej wilgotności przez cały okres uprawy. Przy skąpej w opady pogodzie, należy dostarczać roślinom 2,5– 4 cm wody w ciągu tygodnia. Dobrym pomysłem będzie pokrycie upraw warstwą kompostu, rozdrobnionych liści lub kory. Poza utrzymywaniem wilgoci zabiegi te wpływają na zachowanie odpowiedniej temperatury i ograniczają wzrost chwastów. Należy jednak uważać przy sadzeniu brokułów wczesną wiosną. Wówczas niezbędne może być użycie czarnej, wykonanej z plastiku włókniny, która sprzyja ogrzaniu gleby. Nie będzie błędem również rezygnacja z mulczowania, aby słońce naturalnie nagrzało ziemię.

Czytaj również:Jak rośnie brokuł? Uprawa tego warzywa to wiele korzyści!

Sadowniczy.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023