Talk icon

Informacje

27-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

Jak przygotować maszyny rolnicze do sezonu żniwnego?

maszyny

Żniwa to w rolnictwie szczególny okres. Trwa średnio od 2 do 3 tygodni, ale jest bardzo intensywny i ważny, gdyż decyduje o powodzeniu działalności rolniczej.

Właśnie dlatego trzeba się do żniw stosownie przygotować. Należy wykonać przedsezonowy przegląd sprzętu, zaczynając od stanu technicznego kombajnu poprzez dostosowanie miejsca do przechowywania ziarna. Do tego dochodzi jeszcze kwestia serwisowania maszyn i zaopatrzenia się we wszystkie przydatne części rolnicze.

Przegląd maszyn rolniczych przed sezonem  

Przegląd maszyn rolniczych niezbędnych podczas żniw najlepiej wykonać jeszcze wiosną. Dzięki temu łatwiej będzie wygospodarować dodatkowy czas na ewentualne naprawy i zakup części. Warto przy tym skorzystać z oferty internetowego sklepu rolniczego ZENOX.pl, który zapewnia ponad 200 tysięcy produktów i akcesoriów dla rolników. Oprócz tego można liczyć na fachową obsługę i doradztwo kompetentnych pracowników za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji (m.in. telefonicznie, e-mailowo, poprzez czat na stronie czy social media). Zakupy online to spore udogodnienie dla rolników, zwłaszcza na etapie intensywnych przygotowań do żniw, ponieważ bez wychodzenia z domu można zamówić wszystkie niezbędne części zamienne, mając gwarancję błyskawicznej wysyłki i możliwość zwrotu towaru aż do 100 dni. Sklep rolniczy ZENOX.pl często proponuje rozmaite okazjonalne akcje rabatowe oraz atrakcyjne promocje.

Najważniejszą maszyną używaną podczas żniw jest oczywiście kombajn zbożowy. Sprawdzając jego stan techniczny, warto poświęcić najwięcej uwagi na kondycję zespołu żniwnego, który odpowiada za wydajność i zdolność maszyny do zbierania plonów. Jeśli ten element zostanie zaniedbany, to może dojść do gromadzenia się zanieczyszczeń i kamieni pod kombajnem. Należy także dokładnie sprawdzić inne elementy: 

- stan przenośnika ukośnego — odpowiada za prawidłowy odbiór zebranej masy zbóż i ich dalszy transport do młocarni,
- cepy znajdujące się w bębnie młócącym — ważne, aby ich eksploatacja odbywała się równomiernie, dzięki czemu będą służyć znacznie dłużej,
- zespół omłotowy — należy ocenić stan techniczny bębna oraz klepiska, a jeżeli są w kiepskim stanie, trzeba je bezwzględnie wymienić,
- silnik kombajnu — tutaj warto sprawdzić, jak działa układ paliwowy, smarowanie i chłodzenie. W przypadku braku płynów hydraulicznych lub oleju obligatoryjne jest ich uzupełnienie.

Jeśli wszystkie części i podzespoły zostaną skrupulatnie sprawdzone, ryzyko ewentualnych awarii zostanie ograniczone do minimum. Koncentrując się na danym sprzęcie, warto wziąć pod uwagę jego markę. Bez względu na to, czy jest to John Deere, czy Bizon Z056 części zamienne należy dobierać adekwatnie do danego modelu maszyny.

Bizon Z056 – najpopularniejszy kombajn w Polsce 

Wspominając o kombajnach, nie sposób pominąć najbardziej znanej marki, która jest doceniana w całej Polsce. Mowa oczywiście o popularnym Bizonie. To maszyny produkowane od lat 70. XX wieku, które po dziś dzień cieszą się dużą popularnością na rynku wtórnym. Wynika to głównie z kilku zalet tej konstrukcji: 

- braku kół pasowych – obecnych jeszcze w maszynach zagranicznych, 
- niskim zużyciem paliwa – Bizon mógł pracować na jednym baku przez 13 godzin, 
- prosta obsługa i tanie części do maszyn rolniczych. 

Bizon Z056 jest doceniany również za to, że części zamienne do niego są łatwo dostępne na rynku.

Jak przygotować miejsce do przechowywania zboża po żniwach?

Przygotowując silos lub magazyn do przechowywania zbiorów, warto wykonać kilka zabiegów, które sprawią, że ewentualne straty zostaną skutecznie zminimalizowane. Nie wymaga to dodatkowych środków finansowych, a jednocześnie przynosi bardzo duże korzyści. Można tutaj wymienić następujące czynności: 

- oczyszczenie wszystkich powierzchni magazynowych, 
- zabezpieczenie magazynu przed szkodnikami i wypełnienie wszystkich szczelin, w których mogą zagnieździć się insekty lub gryzonie, 
- zadbanie o powierzchnię i otoczenie wokół magazynu. 

Jednym z działań, które mają uchronić plony przed szkodnikami, jest odymianie. Specjaliści zalecają także stosowanie różnych preparatów, które są skuteczne w walce m.in.: z wołkiem zbożowym, trojszykiem ulcem czy spichrzelem surynamskim. 

Dlaczego warto zaopatrzyć się w dobry wilgotnościomierz? 

Oferta internetowego sklepu rolniczego ZENOX.pl obfituje nie tylko w części zamienne do maszyn rolniczych, ale także w różne przyrządy i akcesoria. Higrometr, czyli wilgotnościomierz, to urządzenie wyznaczające poziom wilgotności ziarna. Dzięki niemu można określić moment zbiorów w najkorzystniejszym czasie. Jeśli zboże będzie zbyt wilgotne, istnieje duże ryzyko, że zacznie się psuć, a to oznacza problemy ze sprzedażą i straty dla gospodarstwa. Wilgotnościomierz to przyrząd, który pozwoli uniknąć tego typu sytuacji.

swiatrolnika.info 2023