O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Jak przechowywać ziemniaki? Poznaj ważne wskazówki

Jak przechowywac ziemniaki

Jak przechowywać ziemniaki? W przechowalni powinna panować odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Co ważne, proces pobierania ziemniaków z przechowalni rozpoczynamy od najsłabszych partii ziemniaków.

Należy jednak pamiętać, że zbyt długie przechowywanie ziemniaków wiąże się z ryzykiem utraty ich jakości, ulec pogorszeniu może ich wygląd, smak oraz barwa. Sadzeniaki przechowuje się 7 miesięcy. Z kolei ziemniaki, które mają być spożytkowane w przetwórstwie należy przechowywać 9 miesięcy.

Zapobiegnij stratom

Ziemniaki, które przeznaczone są do spożycia, na wyroby przetwórstwa czy posadzenia w kolejnym sezonie powinny zachować wysoką jakość przez cały okres przechowywania. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia strat należy wybrać odpowiedniej jakości odmianę ziemniaków, zbiór ziemniaków powinien odbywać się, gdy jest sucho i ciepło. Jak przechowywać ziemniaki? Należy pamiętać, że w przechowalni powinna panować odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Nieprawidłowa wentylacja i zawilgocenie mogą wywołać choroby, które są już nie do odrobienia. Ważne jest również to, że proces pobierania ziemniaków z przechowalni rozpoczynamy od najsłabszych partii ziemniaków. 

Jak przechowywać ziemniaki? 

Zbyt długie przechowywanie wiąże się z ryzykiem utraty jakości oraz pogorszeniu może ulec wygląd, smak oraz barwa ziemniaków. Te przeznaczone jako jak przechowywac ziemniaki temperaturasadzeniaki przechowuje się 7 miesięcy. Z kolei ziemniaki, które mają być spożytkowane w przetwórstwie należy przechowywać 9 miesięcy. Po tych okresach w ziemniakach zachodzą nieodwracalne zmiany, a w głównej mierze dochodzi do utraty masy bulwy. Przyczyną tego faktu jest kiełkowanie, choroby związane z przechowywaniem ziemniaków oraz proces oddychania.

Podczas przechowywania ziemniaków należy zwrócić uwagę w jakiej temperaturze ziemniaki są przechowywane oraz czy poziom wilgotności jest odpowiedni. Wilgotność w przechowalni nie powinna spaść niżej niż 90 %. Najlepszą temperaturą do przechowywania ziemniaków to temperatura między 7, a 10 stopni Celsjusza. Jak przechowywać ziemniaki w przechowalni? Pamiętajmy, aby była zaciemniona. Wysokość nasypu nie powinna przekraczać półtora metra. Czasami wierzchnia warstwa z tą metodą przechowywania potu i staje się mokra. Dlatego ziemniaki w pojemnikach często się psują. Aby zapobiec powstawaniu zgnilizny, bulwy na wierzchu pokryte słomą, matami lub wiórami. Gdy tylko powłoka zostanie zwilżona, należy ją wymienić. 

Sprawdź również: https://swiatrolnika.info/ziemniaki-najdrozsze-warzywa

portalrolniczy.pl/fot.pixabay.com  

swiatrolnika.info 2023