O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

"Jak produkowana jest żywność ekologiczna?" – Przewodnik po rolnictwie ekologicznym

rolnictwo ekologiczne

Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz słowo "ekologiczny"? Być może przychodzą Ci do głowy obrazy pastwisk pełnych pasących się zwierząt.

A może myślisz o malowniczych farmach z zielonymi wzgórzami i malowniczymi dolinami. Możesz też pomyśleć, że rolnictwo ekologiczne jest drogie. Ale nawet jeśli nie rozumiesz w pełni, co to znaczy być ekologicznym, istnieje szansa, że znasz kogoś, kto to robi, i to od dłuższego czasu. Żywność ekologiczna jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów w przemyśle spożywczym, a więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej robi zakupy w tym zakresie. Jeśli nie jesteś pewien, jak lub dlaczego żywność ekologiczna stała się tak popularna, niech ten artykuł wyjaśni wszystko, co musisz wiedzieć o rolnictwie ekologicznym.

Co to jest żywność ekologiczna?

Rolnictwo ekologiczne to system rolnictwa, który skupia się na jakości gleby, bioróżnorodności i wykorzystaniu naturalnych środków produkcji, takich jak pestycydy i nawozy. Najczęściej używa się go do opisania produkcji owoców, warzyw i zwierząt gospodarskich. Żywność ekologiczna jest uprawiana i produkowana przy użyciu metod, które integrują wartości zrównoważonego rozwoju ekologicznego, sprawiedliwości społecznej i zdrowia w systemie rolniczym; i które przestrzegają ścisłych wytycznych określonych przez przemysł żywności ekologicznej dla tego, co kwalifikuje się jako "organiczne".

Dlaczego warto jeść ekologicznie?

Istnieje wiele powodów, dla których warto jeść produkty organiczne. Nie tylko uprawianie organicznych upraw jest bardziej etycznie odpowiedzialne, ale także zdrowsze jest jedzenie organicznej żywności, ponieważ nie ma na niej szkodliwych chemikaliów. Kiedy jesz produkty organiczne, możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre choroby, takie jak rak i ewentualnie cukrzyca. Można również uniknąć wchłaniania toksyn, takich jak pestycydy i metale ciężkie. Jedzenie organiczne jest również lepsze dla środowiska, ponieważ nie tworzy tyle zanieczyszczeń dla gleby i wody.

rolnictwo ekologiczne

Jak działa rolnictwo ekologiczne?

Żywność organiczna rośnie w glebie, która została potraktowana naturalnymi nawozami, takimi jak kompost i obornik, a nie nawozami chemicznymi. Stosowanie nawozów syntetycznych może zaszkodzić jakości gleby i prowadzić do braku równowagi składników odżywczych w glebie. Z drugiej strony, rolnictwo ekologiczne opiera się na uprawach, które zostały wyhodowane w sposób przywracający składniki odżywcze do gleby, a nie na stosowaniu nawozów chemicznych, które dodają nadmiar składników odżywczych do gleby, czyniąc ją bardziej podatną na spływy i zanieczyszczenia. Rolnicy ekologiczni dążą również do ustanowienia zdrowego ekosystemu w glebie poprzez stosowanie płodozmianu, który obejmuje rośliny strączkowe, takie jak fasola, groch i orzeszki ziemne, które działają jako bufor azotu. Zróżnicowany ekosystem w glebie obejmuje również płodozmian ziół, traw i krzewów, które w naturalny sposób pomagają utrzymać szkodniki, takie jak owady, ptaki i zwierzęta z dala od upraw.

Jak zostać rolnikiem ekologicznym?

Rolnictwo ekologiczne jest wymagającą dziedziną, która wymaga szerokiej wiedzy i doświadczenia w zakresie rolnictwa ekologicznego. Jeśli chcesz zostać rolnikiem ekologicznym, będziesz musiał uzyskać certyfikat od akredytowanej organizacji. Będziesz musiał zdać egzamin, który obejmuje szeroki zakres tematów, od biologii organicznej po sposób działania rolnictwa ekologicznego. Po uzyskaniu certyfikatu, będziesz musiał rozpocząć swoją karierę w rolnictwie ekologicznym w starym stylu: pracując dla kogoś innego przez kilka lat i oszczędzając pieniądze.

Jak znaleźć dobre gospodarstwo ekologiczne?

Znalezienie dobrego gospodarstwa ekologicznego może być trudne. Zanim wydasz pieniądze na farmę, która reklamuje się jako w 100% organiczna, upewnij się, że wykonałeś swoje badania. Zapytaj rolników i dystrybutorów o certyfikaty gospodarstwa i upewnij się, że wiedzą, że badasz gospodarstwo, zanim kupisz od nich jakiekolwiek produkty. Możesz również zapytać farmerów, czy są skłonni pozwolić ci na odwiedzenie farmy i zrobienie notatek na temat jej praktyk.

Wnioski

Możesz także założyć własne gospodarstwo ekologiczne. Jeśli nie masz dużo pieniędzy do wydania na rozpoczęcie gospodarstwa, możesz zbadać miejskie rolnictwo jako opcję. Istnieje wiele zasobów, które dostarczają informacji na temat rozpoczęcia miejskiej farmy. Możesz zacząć od uprawy kilku warzyw w pojemniku, a następnie rozszerzyć na większą działkę. Poszukując zdrowych produktów, wśród których znajdują się między innymi witaminy na odporność, zdrowe oleje i naturalne kosmetyki, warto sprawdzić erbea.pl. Produkty najwyższej jakości są tam dostępne w świetnych cenach. 

swiatrolnika.info 2023