Talk icon

Informacje

15-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Jaja w walce z marnotrawieniem jedzenia. Ważny apel KIPDiP

jaja

Jaja są ważne dla naszego zdrowia. KIPID zaapelowało do konsumentów, aby nie marnowali jedzenia przy okazji zbliżającej się Wielkanocy.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zauważa, że przez niewiedzę obywateli dużą część jajek wyrzuca się po przekroczeniu daty minimalnej trwałości podanej na opakowaniu detalicznym. Tymczasem w 2020 roku Amerykanie udowodnili, że termin przydatności jaj do spożycia jest o wiele dłuższy. Badania i ich wyniki były spowodowane epidemią COVID-19. Naukowcy z USA tym sposobem zapewnili amerykanom większy dostęp do bezpiecznej i niedrogiej żywności.

Apel KIPDIP do konsumentów

KIPDIP chce również obalić inny mit, który stał się niezwykle popularny. Nie bój się jajek – w ogóle nie podnoszą cholesterolu. Jest to raczej drogocenna bomba żywieniowa. Zgodnie z najnowszą wiedzą naukową, miłośnicy jajek mogą je jeść bez obaw, ponieważ, jak zauważyła Izba, żadna inna żywność nie zbliża się do ideału z punktu widzenia potrzeb człowieka naszego organizmu. Zdaniem ekspertów informacja, że ​​cholesterol w żółtkach jest szkodliwy dla naszego zdrowia jest mitem, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Jajka są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Konsumenci, którzy regularnie jedzą jaja, mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby związane ze stylem życia, takie jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, nadciśnienie i choroby neurodegeneracyjne. Niektóre badania postrzegają również spożycie jaj jako okazję do lepszego zarządzania poziomem cukru we krwi. Jedzenie jajek może być ważnym czynnikiem w walce z demencją. Nowe dowody naukowe pokazują, że jaja odgrywają ważną rolę w ochronie mózgu podczas starzenia.

jaja

Jaja są ważnym elementem diety

Jaja mają bardzo dobry skład. Wśród składników odżywczych są kwasy tłuszczowe, cholina, lecytyna, minerały i witaminy, zwłaszcza witaminy z grupy B, w tym B12, jak również witamina A, D i E. Regularne spożywanie jajek chroni nas przed niedoborami ważnych dla funkcjonowania organizmu składników odżywczych. Jajka są bogatym źródłem ksantofili, co jest szczególnie pomocne w okresie świątecznym, kiedy robimy majonez, makaron czy ciasta. Są powszechnie używane do produkcji biofilmów i kosmetyków.

Dla naszego zdrowia ważne jest, aby jajka były oznaczone wszystkim potrzebnymi znakami towarowym. Tylko wtedy możemy zagwarantować, że produkt jest bezpieczny i świeży. Od wielu lat pojawia się mit, że jajka „wiejskie” są lepsze niż te wyprodukowane w dużych fermach. Jest to oczywista nieprawda.

Czytaj również: Polskie jaja – sukces polskich producentów na arenie międzynarodowej

Kipdip/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023