Talk icon

Informacje

08-03-2021

Autor: Monika Faber

Jaja z Ukrainy – jakie są prognozy? KIPDiP tłumaczy

Jaja

Produkcja jaj konsumpcyjnych na Ukrainie pozostaje w trendzie spadkowym, co wpływa na wzrost cen jaj. W styczniu 2021 roku podaż na jaja z produkcji przemysłowej na ukraińskim rynku była o 23 proc. niższa niż w takim samym miesiącu roku 2019. Styczniowa produkcja na fermach wyniosła 657 mln jaj w skorupkach. Trend spadkowy w produkcji rozpoczął się już znacznie wcześniej, bo we wrześniu 2020 roku i z miesiąca na miesiąc zaczął przybierać na sile. Oczywistym skutkiem ograniczonej podaży był wzrost cen – pisze KIPDiP w swoim komunikacie.

Jaja na Ukrainie – dlaczego produkcja wyhamowała?

Analitycy z UCAB (ukrainian agribusiness club) dostrzegają, że za wyhamowanie produkcji na Ukrainie odpowiedzialnych jest kilka czynników, akcentując jednak najważniejsze z nich. Wśród nich zwracają uwagę na gwałtowny wzrost cen surowców paszowych, co stanowi istotną zmienną w kosztach produkcji drobiarskiej oraz na zmniejszenie sprzedaży eksportowej jaj przez największe ukraińskie przedsiębiorstwa jajeczne. Eksport jaj z Ukrainy w 2020 roku zmniejszył się o 13 proc. w ujęciu wartościowym – piszą eksperci Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.rynek jaj jaja

Analitycy zwracają uwagę, że kraje UE pozostają jednymi z najpoważniejszych konkurentów na rynku międzynarodowym dla ukraińskich firm. Co istotne, wskazano, że od maja 2020 roku w państwach unijnych ceny jaj pozostawały na niskim poziomie, co niekorzystnie wpływało na relacje eksportowe ukraińskich firm na rynkach zagranicznych. Szokujące są także dane za styczeń 2021, w którym to miesiącu ukraiński eksport jaj spadł aż o 61 proc. pod względem wpływów pieniężnych. Podwyżki cen pasz z początkiem ostatniego kwartału 2020 roku oraz niesprzyjające warunki sprzedażowe na rynkach zagranicznych przyczyniły się do ostrożniejszych decyzji w planowaniu produkcji przez ukraińskie podmioty – dodaje KIPDiP.

Jaja pod presją

Część producentów ograniczyła lub zrezygnowała z nowych wstawień kur niosek, chcąc częściowo wpłynąć na zdjęcie nadwyżki surowca na rynku wewnętrznym. W efekcie doprowadziło to do wzrostu cen krajowych. Według oficjalnych ukraińskich statystyk, w styczniu 2021 roku średnia cena jaj na Ukrainie wzrosła o 18 proc. Zdaniem ukraińskich analityków, w najbliższych czasie cena jaj powinna ulec stabilizacji oraz może zostać skorygowana w dół z uwagi na przewidywane zwiększenie podaży jaj na rynku wewnętrznym pochodzących z gospodarstw domowych. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj produkcji ma na Ukrainie istotny udział w podaży jaj na rynku wewnętrznym – pisze KIPDiP.

Sądzimy, że w całej tej sytuacji na Ukrainie, trzeba jeszcze mieć na uwadze poważne problemy Avangardco – ukraińskiego lidera w produkcji i eksporcie. Ukraina jest już od pewnego czasu – w miejsce Amerykanów – największym dostawcą jaj i przetworów na rynek UE. Ukraińskie firmy posiadają już spółki zależne w krajach unijnych i inwestują w nich w produkcję jaj od podstaw. Poza Europą, Ukraina jest poważnym graczem handlowym, mającym coraz mocniejszą pozycję w Azji i regionie MENA. Dlatego uważamy, że to co się dzieje u naszej wschodniej konkurencji już jest, ale też będzie jednym z fundamentalnych czynników regulujących sytuację na światowym rynku jaj w perspektywie nadchodzących miesięcy – uzupełniają analitycy.

Czytaj także: Wilki atakują ludzi! Tych przypadków jest zbyt wiele! Pełna lista ataków tutaj!

KIPDiP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2022