Talk icon

Informacje

15-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Jagody goji – owoce pełne witamin i składników odżywczych

Jagody goji

Jagody goji to maleńkie czerwone owoce krzewu pochodzącego z Chin. W Azji jagody te są spożywane od pokoleń w nadziei na dłuższe życie.

Znane ze swojego słodkiego, lekko kwaśnego smaku i żywej czerwonej barwy, są używane w medycynie tradycyjnej od tysięcy lat. W rzeczywistości mówi się, że spowalniają oznaki starzenia, utrzymują zdrowie oczu i wzmacniają wątrobę, nerki i płuca. Ze względu na rosnącą popularność jagody goji często pojawiają się w suplementach i mieszankach pożywienia obok innych owoców, ziół i ekstraktów.

Jagody goji – korzyści zdrowotne

Wysoki poziom przeciwutleniaczy w jagodach goji, w tym witaminy C, zeaksantyny i karotenoidów, jest odpowiedzialny za walkę z komórkami rakowymi. Przeciwutleniacze spowalniają wzrost guza, łagodzą stany zapalne i pomagają usuwać z organizmu szkodliwe substancje. Jagody goji zawierają duże ilości witamin A i C, podobnie jak inne jagody, w tym borówki i maliny. Witaminy A i C są niezbędne do budowania odporności i zapobiegania chorobom.

Jagody goji mogą być pomocne w kontrolowaniu uwalniania cukru do krwi. Badania z 2015 roku pokazuje, że jagody te równoważą poziom insuliny i glukozy we krwi

Obiecujące badania sugerują również, że jagody te mogą poprawiać zdrowie oczu i chronić przed chorobami, takimi jak zwyrodnienie plamki żółtej, postępująca choroba oczu, która może prowadzić do utraty wzroku. 90-dniowe badanie przeprowadzone na 150 starszych osobach wykazało, że suplementacja jagodami goji zwiększała poziom przeciwutleniaczy we krwi, zapobiegała hipopigmentacji plamki żółtej (centralny obszar siatkówki) i pomagała zmiękczyć złogi białka tłuszczowego pod siatkówką.

Jagody Goji zawierają również przeciwutleniacze, takie jak zeaksantyna , które pomagają chronić soczewki i siatkówki przed uszkodzeniem.

Inne badania wykazały, że picie soku z jagód goji przez 2 tygodnie zwiększa metabolizm i zmniejsza obwód talii u osób z nadwagą.

Jagody goji

Z czym jeść jagody goji?

– Surowe: Przede wszystkim jedz je na surowo! Wystarczy garstka dziennie.

– Herbata: Jagody te można wykorzystać do zaparzenia herbaty. Możesz dodać garść jagód goji do dużej szklanki gorącej lub zimnej wody (lub herbaty ziołowej) i pozostawić na 5 do 10 minut. Stają się pulchne i soczyste. 

– Koktajle: Namocz garść jagód goji w wodzie na 10 minut. Gdy będą pulchne i soczyste, dodaj je do ulubionego smoothie. 

– Płatki zbożowe: Tak jak rodzynki, rano dodaj trochę jagód goji do płatków śniadaniowych na ciepło lub na zimno.

– Zupy: Jagody goji są powszechnie stosowane w kuchni chińskiej od tysięcy lat.

Czytaj też: Jagody kamczackie – dlaczego warto jeść te owoce?

wikipedia/fot. pixabay/fot. wikimedia  JohnnyMrNinja

swiatrolnika.info 2022