O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Jabłoński: Powinno być całkowite embargo na ropę i gaz z Rosji

embargo na ropę

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński podkreślił, że potrzebne są obecnie odważne decyzje polityczne i należy wprowadzić pełne embargo na ropę i gaz z Rosji.

Polskie stanowisko w sprawie sankcji jest jasne – powinno być całkowite embargo Europy na ropę i gaz z Rosji – oświadczył w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Potrzebne są tu odważne decyzje polityczne; jesteśmy w trakcie rozmów z naszymi partnerami – dodał.

Polska chce embargo na ropę i gaz z Rosji

Wiceszef MSZ na konferencji prasowej był pytany o to, jakie są rozważane kolejne sankcje na Rosję w związku z agresją na Ukrainie. Wiceminister podkreślił, że wprowadzone dotychczas sankcje były bardzo ważnym krokiem, ale niewystarczającym. Polska postuluje pełne embargo na ropę i gaz z Rosji.

,,Rosja szuka sposobów obchodzenia tych sankcji, omijania ich, wykorzystywania pewnych luk, które udaje jej się znajdować. A przede wszystkim, w dalszym ciągu Rosja nie została odcięta od pieniędzy za surowce – za ropę naftową i za gaz" – wskazał Jabłoński.

Przypomniał, że to główne źródła dochodów, które "pozwalają Putinowi finansować wojnę w Ukrainie". Podkreślił, że polskie stanowisko w sprawie sankcji na ropę i gaz z Rosji jest jasne – powinno być całkowite embargo Europy na te surowce.

,,Ropa naftowa w odróżnieniu od gazu charakteryzuje się tym, że dużo łatwiej jest znaleźć alternatywne źródła dostaw z innych regionów świata. Transport gazu jest procesem technologicznie znacznie bardziej wymagającym" – zaznaczył.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że ropa naftowa stanowi ponad 75 proc. dochodów Rosji ze sprzedaży węglowodorów.

,,To oznacza, że tak naprawdę jeżeli nie odetniemy Putinowi tego źródła dochodu, to on dalej będzie miał środki na finansowanie wojny. Powinniśmy to zrobić jak najszybciej" – dodał wiceminister.

embargo na ropę

Potrzebne są obecnie odważne decyzje polityczne

Wiceminister przyznał jednocześnie, że rząd zdaje sobie sprawę z kosztów ekonomicznych tego posunięcia, jednak – jak zaznaczył – jeżeli wojna będzie nadal trwała, to te koszty będą coraz większe. Wiceminister przekonywał, że "Putina trzeba jak najszybciej odciąć od pieniędzy".

,,A jednocześnie trzeba pozbawić go pieniędzy, które zgromadził przez lata w postaci rezerw, w postaci środków, które pozwalają mu także dokonywać dzisiaj interwencji na swoim rynku wewnętrznym, a także pozwalają mu na finansowanie działań wojennych" – wskazał wiceszef resortu.

Jak dodał, rezerwy rosyjskich oligarchów zgromadzone w światowych bankach muszą zostać skonfiskowane. Wiceszef MSZ podkreślił, że potrzebne są obecnie odważne decyzje polityczne.

,,Jesteśmy w trakcie rozmów z naszymi partnerami, aby znaleźć ten optymalny, najbardziej skuteczny sposób, by tę konfiskatę skutecznie przeprowadzić" – powiedział Jabłoński.

Czytaj też: OSW: Embargo na ropę i gaz zaszkodzi rosyjskim eksporterom

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023