Talk icon

Informacje

27-08-2021

Autor: Emilia Gromczak

Jabłka Jonagold najlepsze do przetworów. Zbiory już października!

Jablka Jonagold

Jabłka Jonagold świetnie nadają się do przetworów. Owoce są duże, kuliste ze stożkiem, zaznaczone są lekkie żeberka od strony kielicha. Można je zbierać już od października. Nie szkodzą im spadki temperatury i dobrze utrzymują się na drzewie także zbiór można przeprowadzać później w miarę dojrzewania owoców Odmianę otrzymano w 1954 r. wskutek skrzyżowania odmian Jonatan i Golden Delicious.

Odmiana Jonagold

Jabłoń Jonagold to odmiana amerykańska, otrzymana ze skrzyżowania odmian Jonathan z Golden Delicious w Stacji Doświadczalnej Geneva (New York) w 1943 r. W 1954 roku otrzymano pierwsze jabłka Jonagold, a prace hodowlane zakończono w 1968 r. nadając odmianie ostateczną nazwę. Odmiana ta wcześnie zaczyna owocować, nawet już w 3 roku po posadzeniu. Kwitnienie jest uzależnione od pogody i przypada zazwyczaj na połowę kwietnia i w maju. Drzewa tworzą koronę mocną, szeroką, średnio zagęszczoną. Jest to odmiana późna przydatna do przechowywania.

Jonagold jest obcopylna wiec wymaga sadzenia w pobliżu innych odmian jabłoni. Dobrze obok niej sprawdzą się m.in. odmiana Elise, Elstar, Gala, Gloster, Idared, James Grieve, Jonathan czy też Koksa Pomarańczowa, Jonagold jest wrażliwa na niskie temperatury zimą czy mocniejsze przymrozki wiosną. Jeśli chodzi o choroby to wykazuje na nie średnią odporność. 

Jabłka Jonagoldjabłka Jonagold przetwory

Jabłka Jonagold to jedne z najsmaczniejszych deserowych jabłek, świetnie sprawdzą się do przetworów. Można je zbierać już od października. Jednak nie szkodzą im spadki temperatury i dobrze utrzymują się na drzewie, także zbiór można przeprowadzać później w miarę dojrzewania owoców. Zbyt późno zebrane albo zbyt wcześnie źle się przechowują i tracą wiele na walorach smakowych. Owoce są duże, kuliste ze stożkiem, zaznaczone są lekkie żeberka od strony kielicha. Skórka jest pokryta woskiem, dlatego całkiem dobrze się przechowuje. Skórka ma kolor żółty z czerwonym rozlanym nieraz po całości jabłka rumieńcem. Miąższ owocu jest bardzo smaczny, biały z zielonym odcieniem później się robi zielono kremowy. Jest smaczny, gruboziarnisty oraz soczysty o bardzo przyjemnym aromacie. Warto wykorzystać jabłka Jonagold do domowych przetworów.

 Sprawdź: Ziemniaki – Polska może w najbliższym czasie stać się liderem w Europie

podkarpackiesady.pl/fot.pixaay.com/pl.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023