Talk icon

Informacje

06-12-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Inspekcja Weterynaryjna alarmuje: Grypa ptaków wykryta po 3 miesiącach

Grypa ptaków

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że grypa ptaków została stwierdzona w dwóch nowych ogniskach u dzikich gatunków. 

Obecność wirusa wykryto u padłych łabędzi niemych, znalezionych w miejscowości Świecie (woj. kujawsko-pomorskie). W sumie w tym roku odnotowano w Polsce 30 takich przypadków. W ubiegłym roku wystąpiły aż 403 ogniska wirusa. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu.

Grypa ptaków znów atakuje

Obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HAPAI) podtyp N5H1 stwierdzono na podstawie badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wykonanych na początku grudnia br. Jest to 29 i 30 przypadek w naszym kraju w tym roku. Poprzednie, tj. 28 ognisko HPAI u ptaków dzikich zostało stwierdzone 18 lipca 2022 r. w woj. pomorskim.

Jak podała Inspekcja, od 1 stycznia do 5 grudnia br. w Polsce stwierdzono też 35 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Ostatnie miało miejsce 21 września br. w woj. łódzkim.

Z danych Inspekcji wynika, że w całym 2022 r. grypa ptaków doprowadziła do likwidacji ponad 1,2 mln sztuk drobiu. Największe ogniska wystąpiły w woj. wielkopolskim. Wirusa wykryto m.in. na na dwóch fermach w miejscowości Kiełpiny, gdzie było ponad 477 tys. i ponad 190 tys. kurek niosek oraz na fermie w miejscowości Bolesławiec, gdzie hodowano ponad 136 tys. indyków rzeźnych.

Grypa ptaków

W ubiegłym roku wystąpiły aż 403 ogniska ptasiej grypy. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu, szczególnie duże straty dotyczyły kur niosek i kurzych brojlerów.

Inspekcja Weterynaryjna przypomina o obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji.

Czytaj też: Grypa ptaków ewoluuje? Sprawę badają naukowcy

PAP/fot.Wikimedia/Pixabay

swiatrolnika.info 2023