O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Inflacja wreszcie spadnie? Dobre prognozy Banku Pekao

Inflacja

Jak wynika z raportu Banku Pekao, na koniec 2023 roku inflacja w Polsce spadnie do 7,2 proc., a w całym roku wyniesie 12,2 proc. 

Analitycy prognozują, że polska gospodarka urośnie tym roku o 0,8 proc. Ekonomiści wskazali, że w roku 2023 światową gospodarkę czeka raczej uspokojenie procesów ekonomicznych i powrót do dawnych prawidłowości. Ale – jak zaznaczyli – nie będzie to rok łatwy. 

Inflacja wreszcie spadnie?

Analitycy wskazali, że spodziewają się recesji w Stanach Zjednoczonych i w strefie euro, nie wierzą też, że światową gospodarkę uratują Chiny. Natomiast jeśli chodzi o Polskę, to – jak zaznaczyli – spowolnienie rozpoczęło się wcześniej i odbicie popytu krajowego nastąpi szybciej, w czym pomogą inwestycje publiczne. 

,,Kłopoty gospodarcze na świecie mocno jednak ograniczą tempo ożywienia w 2023.(...) sądzimy, że polska gospodarka urośnie o 0,8 proc." – prognozują.

W ich ocenie, pierwszy etap dezinflacji będzie szybki, bo wygasają pandemiczne i wojenne zaburzenia takie jak lawinowy wzrost cen energii i zerwanie łańcuchów dostaw. Wyjaśnili, że ceny energii w Europie nie będą aż tak wysokie jak latem 2022. Ponadto handel międzynarodowy jest "znów drożny", co oznacza, że w 2023 roku większa część konsumenckiego koszyka będzie drożeć coraz wolniej.

Inflacja

,,W Polsce inflacja spadnie do 7,2 proc. na koniec roku i w całym 2023 wyniesie 12,2 proc." – napisali.

Wskazali, że podwyżki stóp głównych banków centralnych zakończą się w pierwszej połowie 2023 r. Uważają, że pogorszenie koniunktury i spadek inflacji dadzą bankom centralnym przestrzeń do cięć stóp procentowych. 

,,Naszym zdaniem będzie ona większa w Stanach Zjednoczonych i w strefie euro niż w Polsce" – napisali. 

Zobacz też: Glapiński przewiduje: W grudniu inflacja może spaść do 6 procent

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023