O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-07-2022

Autor: Świat Rolnika

Soboń: Inflacja będzie rosnąć, a szczyt nastąpi w sierpniu

Inflacja

Analitycy przewidują, że inflacja będzie rosnąć do sierpnia. Wszyscy spodziewają się szczytu inflacyjnego w sierpniu – mówił wiceminister finansów Artur Soboń. 

Nie potrafię powiedzieć, czy tak będzie, natomiast inflacja w II połowie roku będzie niższa, niż w I połowie roku – dodał. Jako główne motory wzrostu cen wskazał surowce energetyczne i żywność. "Wszyscy analitycy przewidują, że inflacja w drugiej połowie roku będzie niższa. A czy ona zejdzie poniżej 10 proc., wątpię" – mówił Artur Soboń w TVN24, pytany o szacunki rządu. 

Wysoka inflacja dopiero przed nami  

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły o 15,6 proc., licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,5 proc. – poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

"Wszyscy analitycy przewidują, że inflacja w drugiej połowie roku będzie niższa. A czy ona zejdzie poniżej 10 proc., wątpię" – mówił Artur Soboń w TVN24, pytany o szacunki rządu. 

Na uwagę, że są też analitycy prognozujący wzrost inflacji jeszcze do 17-18 proc., wiceminister finansów wskazał na prognozy Komisji Europejskiej, agencji ratingowych, banków oraz OECD, gdzie "ta inflacja w drugiej połowie roku jest niższa, niż w pierwszej połowie roku".

Dopytywany, jak zdaniem rządu inflacja będzie się kształtowała w poszczególnych miesiącach do końca 2022 roku, Soboń przypomniał, że porównując miesiąc do miesiąca, dewaluacja w maju wzrosła o 1,7 proc., w czerwcu o 1,5 proc. i – jak mówił – "zobaczymy, jak to będzie wyglądało w kolejnych miesiącach". 

"Wszyscy spodziewają się tego szczytu inflacyjnego w sierpniu. Ja nie potrafię oczywiście dzisiaj powiedzieć, czy tak będzie, czy nie, natomiast (...) ta inflacja w drugiej połowie roku będzie niższa, niż w pierwszej połowie roku" – powiedział Soboń.

Inflacja

Inflacja trudna do przewidzenia 

Wiceminister finansów przekonywał, że prognozowanie jest "obiektywnie trudne", zwłaszcza że głównymi motorami wzrostu cen są czynniki zewnętrzne, a wśród nich przede wszystkim ceny surowców energetycznych, paliw i żywności. Zauważył, że "inflacja za czerwiec spowodowana jest w największym stopniu cenami paliw".

"Tego typu wydarzenia, jak przerwanie, jak radykalny koszt wzrostu transportu, jak ograniczenie podaży surowców, jak brak żywności czy jakiegoś asortymentu na rynku żywności, czy wreszcie eskalacja działań militarnych, powoduje oczywiście wzrost oczekiwań inflacyjnych. Prognozowanie jest po prostu obiektywnie trudne" – wyjaśniał. 

Jak podsumował, "polityka COVID zero w Chinach i rosnące koszty transportu to są oczywiście te czynniki, które też mogą powodować wzrost cen, ale dzisiaj motorami wzrostu cen są surowce energetyczne i żywność". 

Czytaj też: Bujak: Inflacja w lipcu może zmaleć dzięki promocji na rynku paliw

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023