O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

IMGW wydał ostrzeżenie przed wzrostem stanów wód

IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody na rzekach. 

Ostrzeżenie zostało wydane w sześciu województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, śląskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.

Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku do 9

W komunikacie Wydziału Prognoz i Opracowań Hydrologicznych IMGW ostrzeżono przed gwałtownymi wzrostami stanów wody w rzekach sześciu województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego.

Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia obowiązuje do godz. 9 w poniedziałek i dotyczy: przyrzecza Wisły od ujścia Narwi po Zbiornik we Włocławku, zlewnii Radomki, Pilicy, Jeziorki, Wkry, Bzury, Zgłowiączki, Zalewu Wiślanego od Pasłęki do Pregoły i zlewnii Łyny.

"W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych" - podano w komunikacie IMGW.

IMGW

IMGW wydało ostrzeżenie ze względu na intensywne opady

"Ostrzeżenie zostało wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich" – ostrzegli hydrolodzy IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia przewidywanych zjawisk synoptycy oceniają na 80 procent.

Czytaj też: HydroALERT uruchomiony; serwis będzie prognozował niebezpieczne zjawiska

PAP/fot.gov

swiatrolnika.info 2023