Talk icon

Informacje

05-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

IMGW wydał ostrzeżenia I i II stopnia dla kilku części kraju

IMGW

IMGW ostrzega przed silnym deszczem z burzami oraz burzami z gradem i upałami na południu i wschodzie kraju.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami, burzami z gradem i upałem. Ostrzeżenia obowiązują głownie w południowej, południowo-wschodniej i wschodniej części kraju. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami obowiązuje w części województw: opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego.

IMGW wydał ostrzeżenie I i II stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami, burzami z gradem i upałem

Alerty drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami obowiązują w województwach: świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, a także w części województw: lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego i opolskiego. Na wskazanym obszarze IMGW prognozuje opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 40 do 50 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem wydano natomiast dla południowych części województwa lubelskiego i podkarpackiego. Prognozowane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, miejscami grad.

Z kolei ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami obowiązuje w części województw: opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego, zaś alert pierwszego stopnia przed upałami wydano dla południowej i wschodniej części województwa podkarpackiego.

IMGW wtorek

Co oznaczają alerty?

IMGW tłumaczy, że alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.

Sprawdź też: IMGW: Wtorek burzowy i wietrzny. Na południu i wschodzie nawet 90 km/h

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023